POLITYKA

PiS, argument wahadła i reforma sądownictwa

Gdy jakiś czas temu do Sejmu trafiła ustawa zakazująca zabijania nienarodzonych dzieci, część z polityków także PiS-u przekonywało, że nie można jej zmienić, bo przecież kiedyś przyjdzie nowa władza, i zgodnie z zasadą wahadła, natychmiast wprowadzi aborcję na życzenie. Teoria wahadła miała być usprawiedliwieniem dla pozostawienia status quo.

Nigdy nie uznawałem sensowności tego argumentu, ale teraz widać to gołym okiem. Tak się bowiem składa, że gdyby traktować go poważnie, to Prawo i Sprawiedliwość powinno natychmiast odstąpić od reformy sądownictwa. Tak się bowiem składa, że kiedyś zmieni się władza, i ona może z powodzeniem odchylić wahadło w drugą stronę, niwecząc całą reformę sądownictwa (które nota bene reformy potrzebuje). Może też całkowicie odwrócić kierunek, jeszcze bardziej umocnić beton sędziowski, a także przywrócić układy zawodowe. 

 

Nie ulega też wątpliwości, biorąc pod uwagę jakość naszej opozycji, że gdy tylko dojdzie ona do władzy, to wygasi mandaty wszystkich sędziów, którzy zostali wybrani za kadencji Zjednoczonej Prawicy, a może jeszcze obłoży ich karami dyscyplinarnymi, a także rozprawi się z każdym, kto podejrzewany będzie o jakiekolwiek związki z PiS-em. I nie trzeba być prorokiem, by mieć tego świadomość. 

 

A jednak PiS reformę podejmuje (pozostawiam otwartym, bo się na tym nie znam, czy jest to reforma dobrze przeprowadzona czy źle, i jakie będą jej skutki). I to mimo, że do niej argument wahadła stosuje się w stopniu doskonałym. W przypadku aborcji zaś posłużył on, jako powód (jeden z wielu), dla których nie można było zakazać zabijania niepełnosprawnych dzieci. Może więc wcale nie chodziło o wahadło, a o to, że ktoś uważa, że jednak takie dzieci mogą być zabijane, jeśli tego chcą ich rodzice? Może warto to powiedzieć wyborcom wprost, zamiast udawać, że obawia się wahadła, którego w innych sytuacjach się nie obawia?

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Ale WSTYD! Były poseł i dziekan wydziału prawa UJK kłamcą lustracyjnym!

Redakcja malydziennik

Polacy coraz bardziej ufają Andrzejowi Dudzie. Jest on samotnym liderem sondażu

Redakcja malydziennik

Koreańczycy wycelowali rakiety w stronę Japonii. Japończycy zapowiedzieli, że…

Ładuję....