ARCHIWUM

Picie jakiegokolwiek alkoholu w ciąży powoduje PRZERAŻAJĄCE zmiany na twarzy dziecka!

Nawet niewielkie ilości wypijanego przez ciężarną kobietę alkoholu mogą nieznacznie zmieniać wygląd twarzy jej dziecka – informuje pismo” JAMA Pediatrics”.

Większość zajmujących się zdrowiem organizacji zaleca kobietom w ciąży całkowite powstrzymanie się od spożywania alkoholu – trudno bowiem ustalić taki poziom jego spożycia, który można by uznać za bezpieczny w każdym przypadku.

 

Jak od dawna wiadomo, nadużywanie alkoholu podczas ciąży może spowodować zespół alkoholowy (FAS). Dziecko z FAS ma charakterystyczny wygląd – małe oczodoły, krótki, zadarty nos o płaskiej podstawie, brak rynienki (philtrum) pomiędzy nosem a ustami oraz bardzo wąską górną wargę. Ma też zwykle trudności ze skupieniem uwagi i zachowaniem oraz niższe IQ.

 

Większość ciężarnych kobiet nie nadużywa alkoholu, jednak wiele nie odmawia sobie drinka od czasu do czasu. Australijscy naukowcy z Murdoch Children’s Research Institute w Victorii postanowili sprawdzić, jakie są tego skutki.

 

Badania objęły 1570 kobiet. 27 proc. z nich nadal spożywało niewielkie ilości alkoholu w czasie ciąży.

 

Gdy dzieci miały już rok, badacze zrobili 415 z nich zdjęcia twarzy przy użyciu wielu kamer i pod różnymi kątami. Za pomocą programu komputerowego uzyskano następnie trójwymiarowe obrazy twarzy z 70 tysiącami punktów zaznaczonymi na każdej z nich.

 

Dokładna analiza wykazała subtelne różnice w ukształtowaniu twarzy pomiędzy dziećmi, których matki piły alkohol (nawet w niewielkich ilościach – nie więcej niż 7 drinków tygodniowo), a tymi, których matki zachowały abstynencję (ich nosy były nieco krótsze i bardziej zadarte). Różnica (co prawda niewidoczna gołym okiem) utrzymała się także wówczas, gdy wzięto pod uwagę takie czynniki, jak masa ciała czy płeć.

 

Wygląda na to, że alkohol wpływa na rozwój twarzy – w tym kształt oczu, nosa i warg. Nie musi to jednak oznaczać, że dochodzi do istotnych uszkodzeń – nie ma dowodów, by małe zmiany w wyglądzie twarzy miały związek z różnicami w rozwoju dzieci. Autorzy badań zamierzają przeprowadzić dodatkowe testy, gdy dzieci podrosną. Możliwe, że także zmiany w kształcie twarzy się nie utrzymają – jej wygląd bardzo się zmienia w ciągu pierwszych dwóch lat życia.(PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

A mnie nie oburzają ani słowa Michnika, ani Kaczyńskiego…

Redakcja malydziennik

Przed nami fala samobójstw dzieci i młodzieży. Czy uda się im pomóc?

Redakcja malydziennik

Jak się bronić przed szatanem? Oto rady byłego egzorcysty

Redakcja malydziennik
Ładuję....