ARCHIWUM

Papież zachęca nas do tego, byśmy znosili dzielnie tych, którzy są natrętni i naprzykrzający się

W środowej katechezie podczas audiencji generalnej, papież zachęcił do uczynków miłosierdzia wobec osób natrętnych i naprzykrzających się, które ciężko nam akceptować.

Dzisiejszą katechezę poświęcimy pewnemu uczynkowi miłosierdzia, który wszyscy bardzo dobrze znamy, ale może nie realizujemy tak, jak powinniśmy: „cierpliwie znosić osoby uciążliwe”. A nie brakuje osób uciążliwych. Bardzo łatwo określić nam obecność osoby, która może irytować: dzieje się tak, gdy spotykamy kogoś na ulicy, albo kiedy otrzymujemy telefon… Natychmiast myślimy: „Jak długo mam słuchać narzekań, plotek, żądań lub przechwałek tej osoby?” – zaczął papież.

 

Franciszek sugeruje, aby miłosiernie znosić takich braci, a pewnych przypadkach, aby ich pokornie napominać. Ojciec Święty podpowiada, aby najpierw sądzić siebie, wówczas łatwiej będzie tolerować innych.

 

„Spontanicznie nasuwa się zatem pierwsze pytanie: czy kiedykolwiek dokonujemy rachunku sumienia, by zobaczyć, czy czasami także i my możemy okazać się uciążliwymi dla innych? Łatwo wytykać palcami wady i niedociągnięcia drugich, ale musimy nauczyć się wczuwania w sytuację innych osób” – powiedział.

 

„Niech Duch Święty pomoże nam być cierpliwymi w znoszeniu ludzi uciążliwych i pokornymi oraz prostymi w służeniu radą” – zakończył Franciszek.

 

Rzeczywiście najłatwiej przychodzi nam być specjalistami od cudzego życia. Sądzimy z pozorów, powierzchownie, a często bezlitośnie. Jednocześnie trudno też akceptować nam prawdę o sobie, dlatego lubimy otaczać się pochlebcami. Z tymże pochlebcy realizują swoje cele i nigdy nie mówią nam prawdy. Lepiej więc wytrzymywać z uciążliwymi, niż żyć w kłamstwie z ludźmi nieszczerymi i przebiegłymi.

Źródło: Mały Dziennik

Komentarze

Zobacz także

Ta kobieta uwiodła kilkunastu mężczyzn a wszystko po to by…

Redakcja malydziennik

Protestanci zwalczali Boże Narodzenie. Za świętowanie groziły…

Redakcja malydziennik

Bojownik ISIS grozi Donaldowi Trumpowi! "Zarżniemy was w waszych domach"!

Redakcja malydziennik
Ładuję....