CYWILIZACJA

Papież wzywa, by znaleźć nowe modele gospodarki. Mają być oparte na…

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że odpowiedzią na "niesprawiedliwość w skali globalnej" powinny być nowe modele gospodarki, oparte na włączaniu ludzi wykluczanych. Mówił o tym uczestnikom forum biznesu "Wyzwanie XXI w. – stworzyć nowy pakt społeczny".

W czasie audiencji w Watykanie dla przedsiębiorców, menedżerów i ekonomistów papież przypomniał o ranach ubogich i uchodźców, o których – dodał – "tak często zapomina społeczeństwo".

 

"Lekceważąc wołanie wielu naszych braci i sióstr w każdej części świata, nie tylko odmawiamy im praw i wartości, które otrzymali od Boga, lecz także mądrości i uniemożliwiamy im ofiarowanie światu ich talentów, ich tradycji i ich kultury – oświadczył.

 

"Takie postawy zwiększają cierpienie ludzi ubogich i tych, którzy znajdują się na marginesie, a my sami stajemy się ubożsi, nie tylko materialnie, lecz także moralnie i duchowo" – ostrzegł Franciszek.

 

Opisując sytuację na świecie, papież podkreślił, że narastają nierówności, a wiele społeczności jest bezpośrednio dotkniętych wojną i ubóstwem oraz przymusową migracją.

 

Konieczne jest "nawrócenie instytucjonalne i osobiste; przemiana serca, która przyznaje pierwszeństwo najgłębszym wyrazom naszego wspólnego człowieczeństwa, naszych kultur, naszych przekonań religijnych i naszych tradycji" – apelował Franciszek.

 

Wyraził przekonanie, że nie chodzi wyłącznie o odnowę gospodarki rynkowej, ale o rozwijanie "poczucia odpowiedzialności lokalnej, a nawet osobistej, tak aby nikt nie był wykluczany".

 

"Odnowa, oczyszczenie i umacnianie solidnych modeli ekonomicznych zależy od naszego osobistego nawrócenia i wielkoduszności wobec potrzebujących" – dodał papież.

 

W obradach forum w Rzymie uczestniczyli menedżerowie firm i korporacji wymienianych w rankingu największych przedsiębiorstw "Fortune 500", przedstawiciele organizacji pozarządowych i naukowcy.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Horror w Sydney: rozpędzony SUV wjechał w klasę pełną dzieci! Niestety są ofiary

Redakcja malydziennik

Libańczyk ZMASAKROWAŁ imigracyjną politykę UE! Zobacz, co należy robić, żeby naprawdę pomóc

Polska policja rozbiła MIĘDZYNARODOWY GANG produkujący krajankę tytoniową!

Redakcja malydziennik
Ładuję....