ARCHIWUM

Papież przyznaje się, że ma … wiele wątpliwości w kwestiach wiary!

Papież Franciszek przyznał podczas audiencji generalnej w środę, że i jego nachodzą wątpliwości w kwestiach wiary. Wyjaśnił wiernym, że takie pytania to pozytywny znak. Mówił też o znaczeniu nauczania, które nazwał "szczególną formą ewangelizacji".

"Ktoś mógłby mnie zapytać: +Ojcze, mam wiele wątpliwości w sprawie wiary, co mam zrobić? Czy ty nigdy nie masz?+" – mówił papież, dodając: "mam wiele; oczywiście, w pewnych momentach przychodzą wątpliwości. Takie wątpliwości, które dotykają wiary w pozytywnym sensie, są znakiem, że chcemy lepiej i bardziej dogłębnie poznać Boga, Jezusa, tajemnicę jego miłości do nas".

 

Franciszek wyjaśnił, że dobrze jest stawiać pytania w kwestiach wiary, bo wtedy można ją pogłębić. A wątpliwości zostaną przezwyciężone – dodał.

 

Pierwszą po zamknięciu Roku Świętego audiencję generalną papież rozpoczął, zwracając się do wiernych słowami: "skończył się Jubileusz, wracamy do normalności".

 

Kontynuował natomiast swe rozważania dotyczące miłosierdzia z Roku Świętego. Mówił o dwóch uczynkach miłosierdzia: "wątpiącym dobrze radzić i nieumiejętnych pouczać".

 

Franciszek przypomniał, że Kościół od wieków angażuje się w nauczanie, ewangelizację i przywracania godności najuboższym.

 

"Od pierwszego przykładu szkoły założonej tutaj w Rzymie przez świętego Justyna w II wieku po to, aby chrześcijanie lepiej znali Pismo Święte, po świętego Józefa Kalasancjusza, który otworzył pierwsze bezpłatne szkoły ludowe w Europie, mamy długą listę świętych, niosących w różnych epokach nauczanie osobom znajdującym się w najgorszej sytuacji" – zauważył papież. Nauczanie wskazał jako sposób przezwyciężenia ubóstwa i dyskryminacji. To "szczególna forma ewangelizacji" – stwierdził.

 

Franciszek zwrócił także uwagę na "skandal analfabetyzmu" wśród dzieci na świecie. Jak zauważył, z jednej strony osiągnięto wysoki poziom technologii i rozwoju, a z drugiej analfabetyzm narusza godność dzieci i sprawia, że łatwiej z tego powodu padają ofiarami wyzysku.

 

Zwracając się do Polaków, zachęcił do pełnienia posługi najbardziej potrzebującym. "Podnośmy na duchu wątpiących, bądźmy każdego dnia, w każdej sytuacji życia, świadkami wiary i Chrystusa" – powiedział papież.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

NIEZWYKŁA wizja! Zobacz przepowiednię bł. Taigi, która wkrótce się ma spełnić !

Redakcja malydziennik

Polskie ofiary hitleryzmu będą uczczone w Berlinie.

Redakcja malydziennik

Historia MIAŻDŻY Schetynę! Przywódca PO mówi, że "historia jest jedna", ale…

Redakcja malydziennik
Ładuję....