ARCHIWUM

Papież idzie na wojnę z … plotkowaniem w parafiach!

Papież Franciszek powiedział wiernym w niedzielę podczas wizyty w kościele pod Rzymem, że parafia nie jest miejscem dla osób, które za plecami obgadują innych, a także dla plotkarzy.

„Chcecie doskonałej parafii? Zatem żadnego obgadywania. Jeśli masz coś do kogoś, powiedz to mu w twarz” – radził.

 

„Wspólnota, w której są osoby obgadujące innych, jest niezdolna do tego, by dawać świadectwo” – powiedział papież w improwizowanej homilii podczas wizyty w parafii w miejscowości Guidonia.

 

Zachęcał też do refleksji: „Czy być chrześcijaninem to znaczy żyć jak kibic drużyny, albo wyznawać filozofię mówiąc: +mam przykazania, jestem chrześcijaninem, muszę postępować tak i tak?+”. „Nie – odpowiedział Franciszek – być chrześcijaninem to przede wszystkim głosić świadectwo Jezusa”.

 

„Apostołowie nie przeszli kursu, by stać się świadkami Jezusa, nie studiowali, nie chodzili na uniwersytet” – podkreślił papież.

 

Przypominając o tym, że wszyscy są grzesznikami, Franciszek wyjaśnił, że „być świadkami nie oznacza być świętymi”.

 

Przestrzegał przed obmawianiem innych, bo – jak ostrzegł – to niszczy wspólnotę. „Chciałbym, aby w dniu mojej wizyty wasza wspólnota podjęła postanowienie, że więcej nie będzie obgadywać. Kiedy komuś zechce się to robić, niech się ugryzie w język; to dobrze mu zrobi” – powiedział Franciszek.

 

Wcześniej podczas spotkania z młodzieżą parafialną papież mówił: „Jeśli ktoś mówi: +jestem katolikiem, chodzę w każdą niedzielę na mszę+, ale nie rozmawia z rodzicami, nie pomaga dziadkom ani ubogim, nie odwiedza chorych, to nie jest to głoszenie świadectwa wiary, to niczemu nie służy”.

 

Przestrzegał przed postawą, którą określił jako „chrześcijanin-papuga”. „Słowa, słowa, słowa” – mówił papież, nawiązując do znanej włoskiej piosenki „Parole, parole, parole”.

 

Franciszek zapytany w czasie rozmowy z młodymi parafianami o największy dar, jaki otrzymał od Boga, odparł: „Mógłbym powiedzieć, że wiara, ale to, co uważam za wielki dar od Boga, to moja rodzina, mama, tata, rodzeństwo i przede wszystkim dziadkowie”.

 

Papież przyznał, że także on przeżył „mroczne chwile swej wiary”. „Wiary w niektóre dni nie widać, wszystko jest czarne. Na przykład, kiedy wczoraj chrzciłem trzynaścioro dzieci z terenów trzęsienia ziemi, był tam też ojciec, który stracił żonę. Ktoś pomyśli: czy ten człowiek może mieć wiarę? I rozumie się, że tam są mroki. Trzeba uszanować mroki takiej duszy” – powiedział.

 

Podczas pobytu w parafii Franciszek odwiedził też 47-letniego wikarego, ciężko chorego na stwardnienie zanikowe boczne.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Putin na zbrojeniach nie oszczędza. Wydaje na nie więcej niż arabscy szejkowie

Redakcja malydziennik

PO: PiS planuje zamach

Redakcja malydziennik

Terlikowska: Nie wszyscy wielodzietni to patologia, tak jak nie wszyscy rodzice jedynaków to wygodni egoiści

Redakcja malydziennik
Ładuję....