POLITYKA

Papież – emeryt Benedykt ostrzega współczesny świat. Zobacz co napisał w tekście, który nie został jeszcze opublikowany!

Papież Senior ostrzega: dzisiejsza etyka sprowadza się jedynie do pragmatyzmu, zaś mnożenie praw człowieka prowadzi w końcu do ich rzeczywistego zanegowania.

W swoim tekście zaznacza:

„Idea praw człowieka zachowuje swoją niewzruszoną moc tylko wtedy, kiedy opiera się na wierze w Boga Stworzyciela. Liberalizm, który wyklucza Boga, traci swe podstawy”.

 

Wspomniany tekst nosi tytuł „Jeśli Boga nie ma, prawa człowieka upadają’’. To refleksja nad książką Marcellego Pery, włoskiego filozofa, o Kościele oraz prawach człowieka. Papież Senior napisał go półtora roku po ustąpieniu z urzędu. Oficjalnie ukaże się on w przyszły piątek w wyborze tekstów Benedykta XVI dotyczących wiary oraz polityki. Już dziś publikują go włoskie media.

Benedykt XVI podkreśla w tekście, że to dzięki papieżowi Polakowi temat praw człowieka nabrał istotnego znaczenia w nauczaniu Kościoła katolickiego. Papież Senior podkreśla, że św. Jan Paweł II bardziej niż refleksją kierował się doświadczeniami wyniesionymi z konfrontacji z państwem, które oparte było na ideologii marksistowskiej.

 

Benedykt wskazuje na ograniczenia etyki czysto racjonalnej, która abstrahuje od wizji człowieka, który stworzony został na obraz Boga oraz cieszącego się Jego specjalną ochroną, dzięki czemu jest on podmiotem praw.

Jak pisze na łamach Vatican News Krzysztof Bronk:

„Papież Senior przestrzega też przed ignorowaniem grzechu pierworodnego, co prowadzi do naiwnego zaufania rozumowi, które nie dostrzega faktycznej złożoności racjonalnego poznania w sferze etycznej. Podkreśla, że bez Boga Stworzyciela etyka sprowadza się do pragmatyzmu. Odwołuje się tu do analiz przeprowadzonych przez samego Perę, które pokazują, co się dzieje z prawami człowieka, kiedy zostaną one odcięte od idei Boga”.

 

Papież Senior:

„Aborcja, samobójstwo, produkcja człowieka stają się prawami człowieka, a zarazem je negują”.

jsk/vaticannews.va

Komentarze

Zobacz także

Policja aresztowała 33-latka! Śledczy podejrzewają go o pedofilię!

Redakcja malydziennik

Córka o Fidelu Castro. Ona wie, co mówi!

Redakcja malydziennik

Michnik ŚCIGANY listem gończym… NARESZCIE

Redakcja malydziennik
Ładuję....