RELIGIA

Papieska Akademia Życia, imigracji i ochrony środowiska, czyli jak rozmyć tożsamość przed lingwistyczne sztuczki

Ludzie myślą za pomocą języka. Jego zmiana więc, rozmywanie jasnych definicji i niebezpieczne poszerzanie znaczeń słów i definicji służy niszczeniu myślenia, a co za tym idzie działania. I niestety takie zjawisko widzimy w Papieskiej Akademii Życia.

Św. Jan Paweł II powołując tą instytucję dał jej jasne zadania. Miała ona podejmować naukową refleksję z pogranicza filozofii, teologii, prawa i nauk szczegółowych na temat nie tylko aborcji czy eutanazji, ale też zagrażających życiu pomysłom przemysłu biomedycznego; I tym się przez lata zajmowała. Jednak, jak zapewnia jej nowy szef arcybiskup Vincenzo Paglia, teraz będzie zajmowała się przemyśleniem na nowo „semantycznej wartości terminu życie”.

 

Co to oznacza? Otóż, jak zapewnia arcybiskup tyle, że termin życie nie może być ograniczony tylko do kwestii bioetycznych, ale skupiać się mysi także na innych problemach, na przykład na… ochronie środowiska naturalnego, migracji czy kontroli zbrojeń.

 

Wszystko to oczywiście są ważne problemy, ale… włączenie ich w zakres Papieskiej Akademii Życia oznacza, że przestanie się ona zajmować tym, co było jej głównym celem, a poszerzanie i rozmywania jasnych wytycznych św. Jana Pawła II sprawi, że zajmując się wszystkim Papieska Akademia Życia przestanie zajmować się czymkolwiek. I niestety nie jest to przesada, bo to mniej więcej tak, jakby uznać, że od teraz kongregacja zajmująca się liturgią poszerzy znaczenie liturgii i zajmie się także teatrem, kinem i… modą. Dlaczego? A w imię „przemyślenia semantycznej wartości terminu liturgia”.

 

Tego typu działania budzą niestety obawę o to, że nie chodzi w nich o poszerzanie zakresu działań, ale o to, by przestać się zajmować tematami, które sprawiają, że Kościół był i jest znakiem sprzeciwu dla świata. Tyle tylko, że jeśli Stolica Apostolska zrezygnuje z takich działań, nie będzie już znakiem sprzeciwu, a solą, która straciła swój smak. 

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Rewolucja małych kroków. Papież rozpoczął przygotowania do zniesienia obowiązkowego celibatu!

Polski Kościół ma nieznaną do tej pory tradycję. To najwyższy czas, aby udać się do kościoła stacyjnego!

UWAGA! Kuria przestrzega przed tzw. Pustelnią w Czatachowie! NIE ZOSTAŁA zaaprobowana przez metropolię!

Ładuję....