"Najbardziej przyszłościowymi zawodami są specjaliści big data (analiza baz danych), IT oraz robotyki i sztucznej inteligencji – wynika z raportu „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy” zrealizowanego przez serwis z ogłoszeniami o pracę Gumtree.pl" – informuje dzisiejsza "Gazeta Polska Codziennie".
Obserwowana w ostatnich latach postępująca informatyzacja obecna jest już w niemal we wszystkich sferach naszego życia. Dotyczy to także rynku pracy, gdzie umiejętności obsługi nowych urządzeń i programów są bardzo pożądane.
– Jak wynika z naszego badania, aż 88 proc. polskich studentów zgadza się ze stwierdzeniem, że umiejętność korzystania z nowych technologii gwarantuje lepszą pracę – komentuje Katarzyna Merska, koordynator ds. komunikacji w Gumtree.pl.
Z badania wynika, że w przyszłości bardzo pożądane na rynku pracy będą umiejętności statystyczne i analizy dużych zbiorów danych, w połączeniu ze zdolnością interpretacji wyników w kontekście szerszych trendów społecznych. Dlatego warte podkreślenia jest to, że już niektóre polskie uczelnie przygotowują przyszłych specjalistów w tych dziedzinach.
Z badania Gumtree.pl wynika, że np. studenci kierunku inżynieria danych na Politechnice Gdańskiej uczą się, jak interpretować duże zbiory danych z różnych źródeł, a studentom kierunku analiza danych big data w Szkole Głównej Handlowej przekazywana jest wiedza o budowaniu modeli analizy danych, projektowaniu badania reprezentacyjnego czy prowadzenia analiz statystycznych. Natomiast na kierunku zarządzanie informacją na Uniwersytecie Jagiellońskim studenci kształcą się w zakresie oceniania i projektowania rozwiązań informacyjnych usprawniających działalność człowieka. Na rynku pracy poszukiwani będą także specjaliści zajmujący się sztuczną inteligencją, inteligentnymi maszynami i robotami. Przykładowe kierunki studiów stwarzające szanse na wyedukowanie w tej dziedzinie to według raportu Gumtree. pl: automatyka i robotyka na Politechnice Gdańskiej, kognitywistyka na UMCS w Lublinie (specjalności sztuczna inteligencja i logika) oraz zastosowanie fizyki w biologii i medycynie na Uniwersytecie Warszawskim (specjalizacja neuroinformatyka).