POLITYKA

Oto trzy cele Polski w sprawie Brexitu. Poznaj je!

Polska na obecnym etapie negocjacji dotyczących Brexitu ma trzy cele: zagwarantowanie praw obywateli polskich w Wielkiej Brytanii, rozliczenie finansowe i zbudowanie partnerskich relacji z Londynem już po Brexicie – mówiła w sobotę premier Beata Szydło w Brukseli.

Na sobotnim spotkaniu przywódcy 27 państw członkowskich przyjmą wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu.

 

Szefowa polskiego rządu przed rozpoczęciem szczytu powiedziała dziennikarzom, że Polska "na tym etapie negocjacji Polska ma trzy cele".

 

"Pierwsza rzecz to zagwarantowanie praw polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii, druga to jest kwestia rozliczeń finansowych i trzecia – zbudowanie możliwie najbliższych, partnerskich relacji z Wielką Brytanią, kiedy opuści ona już Unię Europejską. Mam nadzieję, że te postulaty, które będą zapisane i przyjęte w dokumencie, zostaną zrealizowane" – podkreśliła.

 

"Mówiąc o przyszłych relacjach i budowaniu Unii Europejskiej opartej na jedności i solidarności musimy też wyciągnąć wnioski z tego, co wydarzyło się i spowodowało wyjście Wielkiej Brytanii z UE" – dodała Szydło.

 

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu szefowa polskiego rządu rozmawiała z premierami Węgier, Słowacji i Czech w ramach spotkania koordynacyjnego Grupy Wyszehradzkiej.

 

Po tym, jak szefowie państw i rządów przyjmą wytyczne, Komisja Europejska 3 maja przedstawi propozycje mandatu negocjacyjnego. Ma on zostać przyjęty przez unijnych ministrów ds. europejskich 22 maja. Same negocjacje mają ruszyć dopiero po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, które odbędą się 8 czerwca.

 

Wielka Brytania opuści Unię Europejską do 29 marca 2019 roku. (PAP)

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Kim był Salman Abedi, terrorysta z Manchesteru?

No proszę, to jakiś cud. Grzegorz Schetyna docenia dobrą zmianę!

Redakcja malydziennik

Są już znane wstępne wyniki ekshumacji śp. Lecha Kaczyńskiego

Redakcja malydziennik
Ładuję....