POLITYKA

Oto trzy cele Polski w sprawie Brexitu. Poznaj je!

Polska na obecnym etapie negocjacji dotyczących Brexitu ma trzy cele: zagwarantowanie praw obywateli polskich w Wielkiej Brytanii, rozliczenie finansowe i zbudowanie partnerskich relacji z Londynem już po Brexicie – mówiła w sobotę premier Beata Szydło w Brukseli.

Na sobotnim spotkaniu przywódcy 27 państw członkowskich przyjmą wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu.

 

Szefowa polskiego rządu przed rozpoczęciem szczytu powiedziała dziennikarzom, że Polska "na tym etapie negocjacji Polska ma trzy cele".

 

"Pierwsza rzecz to zagwarantowanie praw polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii, druga to jest kwestia rozliczeń finansowych i trzecia – zbudowanie możliwie najbliższych, partnerskich relacji z Wielką Brytanią, kiedy opuści ona już Unię Europejską. Mam nadzieję, że te postulaty, które będą zapisane i przyjęte w dokumencie, zostaną zrealizowane" – podkreśliła.

 

"Mówiąc o przyszłych relacjach i budowaniu Unii Europejskiej opartej na jedności i solidarności musimy też wyciągnąć wnioski z tego, co wydarzyło się i spowodowało wyjście Wielkiej Brytanii z UE" – dodała Szydło.

 

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu szefowa polskiego rządu rozmawiała z premierami Węgier, Słowacji i Czech w ramach spotkania koordynacyjnego Grupy Wyszehradzkiej.

 

Po tym, jak szefowie państw i rządów przyjmą wytyczne, Komisja Europejska 3 maja przedstawi propozycje mandatu negocjacyjnego. Ma on zostać przyjęty przez unijnych ministrów ds. europejskich 22 maja. Same negocjacje mają ruszyć dopiero po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, które odbędą się 8 czerwca.

 

Wielka Brytania opuści Unię Europejską do 29 marca 2019 roku. (PAP)

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Piwo z rana jak śmietana? Wręcz przeciwnie… Nawet niewielka ilość może być szkodliwa dla zdrowia

To się dzieje naprawdę! Juncker grozi krajom, które nie chcą przyjmować migrantów

Redakcja malydziennik

Oni wynosili TAJNE informacje z Białego Domu. Ich los jest przesądzony

Ładuję....