ARCHIWUM

Oto plan .Nowoczesnej: Oddzielić murem Kościół od państwa i …

Zamiast „Rodzina 500 Plus” program "Aktywna rodzina”, rozdział państwa i Kościoła, związki partnerskie, podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia – to założenia programowe przedstawione na niedzielnej konwencji Nowoczesnej.

Konwencja odbywała się w Warszawie pod hasłem "Lepsza Polska – cała naprzód". Głównym założeniem spotkania było przypomnienie tożsamości i odrębności ideowo-organizacyjnej Nowoczesnej od innych partii opozycyjnych. Zaprezentowane zostały punkty programowe, którymi partia chce się wyróżnić na tle pozostałych ugrupowań.

 

"Stawiamy na Polskę aktywną, w której nie ma miejsca na obietnice bez pokrycia, w której podatki będą niskie, a państwo nie będzie żyć na kredyt" – mówił lider N Ryszard Petru. Zapowiedział program wsparcia dla rodzin "Aktywna rodzina", który zakłada "radykalną obniżkę podatków na każde dziecko, zaczynając od pierwszego". Program miałby zastąpić rządowy "Rodzina 500 Plus". Jak mówił Petru, każdy kto ma dziecko zapłaci niższy podatek. "To trzy tysiące złotych rocznie pozostawione w naszej kieszeni na pierwsze i każde kolejne dziecko. Czyli zapłacimy z jednym dzieckiem o trzy tysiące złotych mniej podatków, z dwójką – o sześć tysięcy, z trójką – o dziewięć tysięcy" – dodał.

 

Lider Nowoczesnej podkreślił, że jego partia stawia na państwo, które nie pozwoli się nadmiernie zadłużać, doceni i wesprze energię i innowacyjność przedsiębiorców. Jak mówił – to państwo, które podaje pomocną dłoń tym, którzy jej potrzebują, ale nie przeszkadza tym, którzy chcą być aktywni; państwo, w którym nie ma równych i równiejszych, ma przywilejów emerytalnych i uprzywilejowanych związków zawodowych. Opowiedział się za wprowadzeniem waluty euro w Polsce. Podkreślił też, że wiek emerytalny musi być wyższy niż obecnie i wynosić 67 lat.

 

"To jest państwo bez PRL-owskich księżycowych pomysłów typu trzynasta, czy czternasta emerytura" – mówił. "To państwo, gdzie kultura jest niezależna i nie jest obiektem wpływu cenzury, a media mają prawdę mówić, a nie propagandę"- oświadczył Petru.

 

Mówił też o problemie uchodźców: "Dziś Nowoczesna mówi jasno: jeśli zajdzie taka konieczność, Polska wspólnie z innymi sojusznikami ma obowiązek przyjąć uchodźców uciekających przed śmiercią i głodem". Zdaniem Petru, przygotowanie do przyjęcia uchodźców leży w gestii struktur państwa i organizacji pozarządowych. "Zachowajmy się po prostu przyzwoicie" – dodał.

 

O rozdziale państwa i Kościoła mówiła szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Podkreślała, ze Polska jest tradycyjnie chrześcijańskim krajem, ale "nie była i nie może być państwem wyznaniowym". "Chcemy rozdziału Kościoła i państwa, chcemy nowoczesnej Polski" – mówiła. Jak dodała, sprawą dawno załatwioną powinna być kwestia związków partnerskich. Oceniła, że kolejne ekipy rządzących nie podejmowały się tego z obawy przed krytyką Kościoła. Posłanka dodała, że dostęp do aborcji ze wskazań medycznych lub u ofiar gwałtów powinien być zapewniony przez placówki korzystające ze środków publicznych.

 

"Nowoczesna wprowadzi związki partnerskie, oddzieli medycynę od religii, zakończy finansowanie lekcji religii przez państwo, wprowadzi dobrowolny podatek kościelny i zlikwiduje Fundusz Kościelny, zakończy finansowanie Kościoła ze środków budżetowych poza oczywistymi celami, jak ochrona zabytków sakralnych, czy hospicja prowadzone przez Kościół" – mówiła liderka N.

 

Członkini zarządu partii Joanna Scheuring-Wielgus zapowiedziała, że jeszcze w tym roku N złoży projekt ustawy o planowaniu rodziny i świadomym rodzicielstwie oraz poprawki znoszące klauzulę sumienia. Obiecała również finansowanie programu in vitro z budżetu państwa, dostęp do antykoncepcji "dzień po" bez recepty, utrzymanie i dalsze rozwijanie standardów opieki okołoporodowej, równy dostęp do urlopów macierzyńskich, miejsce w żłobku i przedszkolu dla każdego dziecka, wdrożenie konwencji antyprzemocowej, zwiększenie ochrony kobiet przed przemocą, zaostrzenie kar za przemoc domową, finansowanie niebieskiej linii, parytety na stanowiskach kierowniczych w administracji rządowej i samorządowej oraz w spółkach skarbu państwa, zmiany w kodeksie pracy zakładające elastyczne formy pracy, a także edukację seksualną w szkołach począwszy od szkół podstawowych.

 

Gościem specjalnym konwencji był Guy Verhofstadt, szef Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w Parlamencie Europejskim. W wydarzeniu uczestniczyli też politycy innych partii opozycyjnych, m.in. politycy PO Andrzej Halicki, Jan Grabiec oraz Róża Thun, a także Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów, oraz Janusz Onyszkiewicz.

 

Wydarzeniu towarzyszyły także dwa panele dyskusyjne: "500 plus co dalej?" oraz "Związki partnerskie – dlaczego są potrzebne". (PAP)

 

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Niezwykłe miejsce: tylko na jednej wyspie wyświęcono 37 diakonów!

Redakcja malydziennik

Franciszek bardzo OSTRO o nowych, tradycyjnych zgromadzeniach. „Restauracjoniści”, szukający pewności w sztywności!

Redakcja malydziennik

Dzieci go nie chcą. Wybrany bezprawnie!

Redakcja malydziennik
Ładuję....