ARCHIWUM

Oto OWOCE rocznicy Objawień Fatimskich! ZOBACZ!

Pielgrzymi, którzy uczestniczyli w głównych obchodach stulecia objawień maryjnych w Fatimie, podkreślają, że uroczystości z udziałem papieża przerosły ich oczekiwania. W zakończonym w sobotę wydarzeniu wzięło udział ponad milion pielgrzymów z 55 państw świata.

W ocenie pochodzącego z Lizbony Antonia Pinto papież podczas sobotniej mszy w Fatimie pokazał, że chce prowadzić swój pontyfikat blisko ludzi potrzebujących, a w szczególności osób chorych. Wskazał na specjalną modlitwę i błogosławieństwo papieskie dla chorych.

"Od kilku tygodni wypowiedzi papieża koncentrują się także na zachęcaniu katolików do +wychodzenia na peryferie+. Apelem tym Franciszek zdaje się zwracać uwagę wiernych na problem osób wykluczonych ze społeczeństwa” – powiedział PAP Pinto.

Ten blisko 40-letni lizbończyk, poruszający się na wózku inwalidzkim, ocenił, że wizyta papieska przerosła jego oczekiwania. "Franciszek zostawił po sobie bardzo dobre wrażenie. Widać było, że i jemu podobał się klimat piątkowo-sobotnich uroczystości" – dodał Pinto.

Z opinią tą zgadza się Ricardo Oliveira, mieszkaniec portugalskiego Sacavem, który do Fatimy przybył w grupie pątników z Lizbony na krótko przed dotarciem Franciszka do sanktuarium.

"Centralne uroczystości objawień w Fatimie na długo pozostaną w mojej pamięci. Cieszę się, że udało mi się wziąć udział w modlitwach z Ojcem Świętym. Jego przybycie do naszego kraju wyzwoliło w ludziach wiele radości. Dało nam to poczucie prawdziwego święta" – powiedział PAP Oliveira.

Wśród ponad miliona uczestników uroczystości stulecia objawień maryjnych w Fatimie było też kilka tysięcy pielgrzymów z Polski. Docierali oni do portugalskiego sanktuarium zarówno w dużych grupach, jak i indywidualnie.

Nie brakowało też Polaków, którzy w małych grupach pielgrzymowali pieszo przez Portugalię, aby dotrzeć do Fatimy. Jedną z nich była Dagmara Lis z Poznania, która do sanktuarium doszła po kilkudniowej wyprawie z Coimbry.

"Do Fatimy przybyliśmy we wtorek. Cieszę się, że mogłam zobaczyć to słynne portugalskie sanktuarium, które wypełnione było atmosferą modlitwy. Odniosłam wrażenie, że gromadzący się tam ludzie są bardzo autentyczni, a miejscowość ta rzeczywiście tętni żywą wiarą” – powiedziała PAP Dagmara Lis.

Papież Franciszek przybył do Portugalii w piątek w godzinach popołudniowych. W czasie swojej dwudniowej wizyty uczestniczył m.in. w wieczornym różańcu w Kaplicy Objawień, a także w kilkudziesięciominutowych rozmowach z prezydentem i premierem Portugalii. W sobotę rano spotkał się z rodziną muzułmańskich uchodźców.

W sobotę rano papież odprawił w Fatimie mszę kanonizacyjną dwójki małych uczestników objawień z 1917 r., rodzeństwa Franciszka i Hiacynty Marto. Zostali ogłoszeni błogosławionymi przez Jana Pawła II podczas jego trzeciej, a zarazem ostatniej wizyty w Fatimie 13 maja 2000 r.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Trójce małych dzieci – rodzeństwu Marto oraz ich kuzynce, Łucji dos Santos – przez pięć kolejnych miesięcy, zawsze w 13. dniu miesiąca, ukazywała się Maryja. Za ich wstawiennictwem prosiła ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazała im trzy tajemnice.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

DZIŚ wspominamy bestialski mord KOMUNY na Grzegorzy Przemyku! "Precz z komuną" !

Redakcja malydziennik

Czy Jezus i Maryja byli imigranatami/uchodźcami? Nic na to nie wskazuje!

Redakcja malydziennik

Tomasz Kalita żyje już naprawdę. „Operacja, potworny lęk. (…) I nagle poczułem rękę. To był dotyk ciepłej dłoni na piersi i głos: „Nie martw się"

Redakcja malydziennik
Ładuję....