WYDARZENIA

Oto najbardziej wytrzymałe zwierzę na Ziemi. Może żyć bez jedzenia, na dnie Rowu Mariańskiego i…

Jest tak mały, że można dostrzec go wyłącznie pod mikroskopem. To niepozorne zwierzę jest jednak w stanie przetrwać w warunkach, w których inne stworzenia dawno by wyginęły. Naukowcy nie mają wątpliwości – gdy wyginie człowiek, na Ziemi wciąż pozostaną niesporczaki. 

Po raz pierwszy pojawiły się na naszej planecie prawdopodobnie ok. 500 mln lat temu. Nie bez znaczenie jest miejsce, w którym znaleziono ich najstarsze skamieniałości. Pochodzą one bowiem z mroźnych rejonów Syberii, gdzie przetrwają tylko najbardziej odporne organizmy. Dla niesporczaków niskie temperatury nie stanowią  najmniejszego problemu.

Czytaj także: Szokujący wpis PUDZIANA! „Jeżeli seks bez zgody żony to gwałt, to zakupy…

Niezwykła odporność tych zwierząt sprawia , że można je spotkać w każdym zakątku Ziemi. Mierzące średnio pół milimetra długości niesporczaki są w stanie przeżyć ciśnienie większe o 1200 razy od ciśnienia atmosferycznego, a niektóre gatunki nawet 6 tys. atmosfer. Oznacza to, że zwierzęta te bez problemu przetrwają na dnie Rowu Mariańskiego.

Co ciekawe, niesporczaki nie posiadają układu oddechowego, a co za tym idzie – w ich organizmach nie dochodzi do wymiany gazowej. Zwierzę przeżyje też dobę w temperaturze -200 stopni Celsjusza oraz kilka minut w temperaturze +150 stopni Celsjusza. Niektóre gatunki są w stanie wytrzymać najniższą temperaturę, jaka występuje w przyrodzie, czyli zero absolutne.

To nie wszystko. Udowodniono, że niesporczaki są w stanie przetrwać również w przestrzeni kosmicznej, znoszą 1000 razy więcej promieniowania niż inne zwierzęta, a bez wody przetrwają ok. 10 lat (choć znane są przypadki, w których przeżyły bez niej ponad 100 lat!). Wytrzymają też bez jedzenia,  a gdy zamrozi się je na 30 lat, to po rozmrożeniu są w stanie od razu znosić jaja.

Fot. Niesporczak pod mikroskopem / screen YouTube / LayZeem

Komentarze

Zobacz także

Dramatyczna akcja w domu spokojnej starości dla sióstr. Są ofiary

Redakcja malydziennik

OBRZYDLIWE akty wandalizmu w KOŚCIELE. Zamiast wody święconej ksiądz znalazł…

Redakcja malydziennik

Macierzyński ekshibicjonizm. Dlaczego mówię mu NIE

Redakcja malydziennik
Ładuję....