POLITYKA

OTO jaką bronią Chiny mogą zaatakować świat! ZOBACZ!

Pierwszy zbudowany w Chinach lotniskowiec zwodowano w stoczni w mieście Dalian na północnym wschodzie kraju – poinformowały państwowe media. Ta jednostka z napędem konwencjonalnym ma wejść do służby około 2020 roku.

Najpierw lotniskowiec, który nie ma jeszcze nazwy, przejdzie wiele prób na morzu, wspólnie z lotniskowcem Liaoning, zakupionym przez Chiny od Ukrainy.

Liaoning to dawny radziecki okręt Wariag, kupiony w nieukończonym stanie od Ukrainy w 1998 roku i następnie przeholowany do Chin, gdzie został w pełni wyposażony. Do służby wszedł we wrześniu 2012 roku. Pełną zdolność operacyjną uzyskał w listopadzie ubiegłego roku.

Lotniskowiec uchodzi za symbol ambicji Pekinu, by odgrywać większą rolę na arenie międzynarodowej, i jego wzrastającej potęgi militarnej. Uczestniczy w ćwiczeniach morskich, także na spornych obszarach Morza Południowochińskiego.

Na nowym lotniskowcu bazować będą 24 myśliwce Shenyang J-15 i 12 śmigłowców. BBC pisze na swym portalu internetowym, że zdaniem wielu obserwatorów wojskowych, jednostka ta jest technologicznie zacofana w porównaniu z lotniskowcami marynarki wojennej USA. Prace projektowe nad pierwszym chińskim lotniskowcem rozpoczęły się w 2013 roku, a budowa w końcu 2015 roku.

W uroczystości zorganizowanej w Dalianie z okazji wodowania uczestniczył wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej Fan Changlong oraz przedstawiciele dowództwa sił zbrojnych.

Agencja Associated Press pisze, że "przypuszcza się", iż Chiny planują zbudowanie jeszcze co najmniej dwóch, a być może nawet czterech lotniskowców. Dziennik "Renmin Ribao" pisał w tym miesiącu, powołując się na chińskiego eksperta wojskowego, że kolejny chiński lotniskowiec będzie miał być może napęd atomowy.

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Kraje arabskie dają nam doskonały przykład jak postępować z inwazją imigrantów.

Redakcja malydziennik

My też stawiamy mur dla uchodźców. Administracyjny…

Redakcja malydziennik

Niezła kasa! Jan Rokita otrzyma OGROMNE odszkodowanie za…

Redakcja malydziennik
Ładuję....