Każdy jest ekspertem w wychowywaniu własnego dziecka – głosi stare porzekadło. I jest w tym ziarno prawdy, bo to przecież rodzice znają swoje dziecko najlepiej. Robią więc wszystko, by było szczęśliwe. Jednak nie zawsze.
Oto 6 najbardziej toksycznych metod wychowawczych dzieci, które zamiast pomagać szkodzą:
- Wychowanie cieplarniane czyli pod kloszem: Rodzic, który wychowuje dziecko tak, by chronić je przed każdym stresorem, prezentuje styl tzw. wychowywania cieplarnianego. To toksyczne podejście wynika z chęci ochrony, jednak w dłuższej perspektywie może prowadzić do braku samodzielności. Niedojrzałość, agresja w relacjach z rówieśnikami, depresja, załamania nerwowe po doznanych niepowodzeniach – z takimi problemami może w wieku nastoletnim i dorosłym borykać się dziecko wychowywane pod kloszem.
- Helikopterem nazywany jest rodzic, który stale krąży wokół dziecka, starając się je uchronić przed niebezpieczeństwem nawet wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby. Zachowanie rodziców wynika z troski, jednak często wyręczają dziecko, nie pozwalają mu na popełnianie własnych błędów. Uważają, że niebezpieczeństwo czyha na każdym rogu i tylko z nim mały człowiek będzie bezpieczny.
- Wychowanie powierzchowne – Prezentuje je rodzic, który nie zwraca uwagi na sprawy dziecka, nie bierze pod uwagę jego zdania. Uważa, że dziecko ma po prostu być i nie sprawiać kłopotów.
-
Wychowanie kumpelskie – Rodzic i dziecko są sobie równi. I nie ma w tym nic złego – przyjaźń to wartość pozytywna. Jednak niektórzy rodzice mogą pojmować ją patologicznie i obarczać dzieci swoimi sprawami. Te najczęściej nie są przygotowane emocjonalnie na wyznania mamy czy taty, dotyczące ich intymnych spraw i problemów.5. Wychowanie odtrącające – Obojętność uczuciowa ze strony rodzica w relacji z dzieckiem, zbyt wysokie wymagania i brak zainteresowania malcem – to trzy główne przejawy wychowania obojętnego. Na pierwszy rzut oka trudno je zauważyć, ponieważ dziecko jest zadbane, dobrze ubrane, ma sporo zabawek. Nie ma jednak uwagi rodzica i to stawia go w trudnej sytuacji.6. Wychowanie akcesoriowe – Najczęściej występuje wśród rodziców dobrze wykształconych, którzy mają wysoki standard życia. Dziecko stanowi dla nich swego rodzaju nagrodę i potwierdzenie własnej wartości oraz pewności siebie.