RELIGIA

Ostatnia katecheza Franciszka o miłosierdziu, a następna o…

Wszyscy wierzący są ze sobą powiązani i stanowią jedną rodzinę. Dlatego też mamy się modlić za siebie nawzajem – mówił Franciszek na audiencji ogólnej. Dziś zakończył cykl katechez jubileuszowych o uczynkach miłosierdzia, rozważając dwa ostatnie: umarłych pogrzebać oraz modlić się za żywych i umarłych.

Franciszek zauważył, że przypominanie o obowiązku grzebania umarłych może się wydawać nieco dziwne. Są jednak sytuacje, na przykład podczas trwającej także dzisiaj wojny, kiedy pochówek nie jest łatwy i wymaga nawet narażenia własnego życia. Również pogrzeb Jezusa był wielkim aktem miłosierdzia i odwagi ze strony Józefa z Arymatei, który osobiście udał się w tej sprawie do Piłata.

 

Dla chrześcijan pochówek jest aktem miłosierdzia, ale także świadectwem wielkiej wiary. Składamy w grobie ciała naszych bliskich z nadzieją na ich zmartwychwstanie (por. 1 Kor 15, 1- 34). Jest to obrzęd, który nadal ma wielką wymowę i wierni głęboko go przeżywają, zwłaszcza w bieżącym miesiącu listopadzie, poświęconym szczególnie pamięci o zmarłych i modlitwie w ich intencji. Modlitwa za zmarłych to przede wszystkim wyraz wdzięczności za świadectwo pozostawione przez tych, którzy nas opuścili, i dobro, jakie wyświadczyli. Jest ona dziękczynieniem Panu za to, że nam ich dał, a także za ich miłość i przyjaźń” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek wskazał następnie na obowiązek wzajemnej modlitwy. Wynika on z wiary w świętych obcowanie, to znaczy z przekonania, że jako wierzący wszyscy jesteśmy ze sobą powiązani. Modlitwa ta może przybierać najróżniejszą postać. Najważniejsze, by wypływała z serca – zaznaczył Papież.

 

Myślę tu szczególnie o mamach i tatach, którzy błogosławią swe dzieci rano i wieczorem. Wciąż jeszcze istnieje w niektórych rodzinach ten zwyczaj. Błogosławieństwo jest modlitwą. Myślę tu również o modlitwie za chorych, kiedy idziemy ich odwiedzić i modlimy się za nich. Jest to ciche wstawiennictwo, niekiedy ze łzami, w tak wielu trudnych sytuacjach. Wczoraj przyszedł na Mszę do Domu św. Marty pewien dobry człowiek, przedsiębiorca. Musi zamknąć swą fabrykę, bo już sobie nie radzi. I płakał ten młody człowiek, mówiąc: «Nie chcę zostawić bez pracy 50 rodzin. Mógłbym ogłosić upadłość, zabrać swoje pieniądze, ale moje serce będzie płakać przez całe życie z powodu tych 50 rodzin». Oto dobry chrześcijanin, który modli się czynami. Przyszedł na Mszę, żeby Pan mu wskazał wyjście – nie tylko dla siebie, bo dla siebie ogłosiłby upadłość – ale żeby wskazał mu wyjście dla tych 50 rodzin. Oto człowiek, który potrafi modlić się sercem i czynami. Umie modlić się za bliźnich” – mówił Ojciec Święty.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Oto jest pytanie! Czy istnieje tzw. katolicki design?, czyli Odkręcająca głowa Maryi, świecący różaniec…

Redakcja malydziennik

Czy Obama i FBI dokonali puczu w Watykanie i odsunęli papieża Benedykta XVI?

"Papież pierwszy musi się nawrócić"

Redakcja malydziennik
Ładuję....