POLITYKA

Orban wymiata. "Dzisiaj Europa środkowa przedstawia obraz jak kiedyś było w Rzymie, dawno temu. Tu jest siła, wola walki, wspólne cele"

W Europie mamy deficyt współpracy, a w Europie środkowej jest siła, wola walki i wspólne cele – mówił w poniedziałek w Warszawie premier Węgier Viktor Orban podczas uroczystości przekazywania Węgrom przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Orban, przyjmując od premier Beaty Szydło prezydencję w V4, podkreślił, że w Europie mamy obecnie do czynienia z deficytem współpracy i brakiem jedności w działaniu. "I to nas szczególnie, jeszcze bardziej umacnia. Dzisiaj Europa środkowa przedstawia obraz jak kiedyś było w Rzymie, dawno temu. Tu jest siła, wola walki, wspólne cele. I my jesteśmy krajami, które są zdolne do działania" – przekonywał premier Węgier.

 

Dziękował Beacie Szydło oraz szefom rządów Czech – Bohusławowi Sobotce oraz Słowacji – Robertowi Fico za to, że przez ostatni rok pomagali Węgrom w obronie ich granic. "Mogę powiedzieć, i to bez patosu, po prostu trzymając się faktów, że broniliśmy we czwórkę nie tylko granic Węgier, ale w ogóle południowych granic Unii Europejskiej" – zaznaczył Orban.

 

Według niego, gdyby Polska, Węgry, Czechy i Słowacja nie zjednoczyły się, to "dziś wciąż setki tysięcy ludzi szłoby w kierunku Europy, dalej psując bezpieczeństwo narodów europejskich". "Ja osobiście odważyłem się na to, żeby bronić granic, ale do tego potrzebowałem poparcia pozostałej trójki. Zawsze powtarzam – cały czas czułem, że pozostali premierzy są bliscy i Węgry nie pozostaną osamotnieni, kiedy walczą o swoje prawa do obrony granic" – zaznaczył Orban.

 

Szef węgierskiego rządu ocenił przy tym, że Polska podczas swojego rocznego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej osiągnęła wielkie sukcesy. "I to będzie godne zakończenie prezydencji, kiedy za parę dni spotkamy się z nowym prezydentem Francji, jeszcze pod kierownictwem pani premier Beaty Szydło" – dodał Orban.(PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Tak się kończy przymusowa relokacja: 80% uchodźców uciekło już z Litwy

Węgrzy domagają się zatrzymania imigracji! Tamtejszy MSZ bardzo mocno o zamachu w Londynie: "jest jasne, że chcą zmieść z powierzchni ziemi naszą chrześcijańską wiarę i kulturę"

Redakcja malydziennik

Premier Szydło: program rządu PiS, to program napisany przez Polaków. Polska wreszcie może czuć się bezpiecznie

Redakcja malydziennik
Ładuję....