WYDARZENIA

ONZ zaprzestaje działań humanitarnych w Mosulu, bo…

Koordynatorka działań humanitarnych ONZ w Iraku Lise Grande poinformowała w środę, że w związku z obawami o bezpieczeństwo podjęto decyzję o zawieszeniu działań pomocowych we wschodnim Mosulu. W zeszłym tygodniu w zamachu w tej części miasta zginęło 14 osób.

W zeszłym miesiącu wschodni Mosul został w całości opanowany przez irackie siły rządowe, które wyparły stamtąd dżihadystów Państwa Islamskiego (IS).

 

"W związku z doniesieniami o niebezpieczeństwie ONZ postanowiło nie wysyłać swojej misji do wschodniego Mosulu do czasu ponownej oceny warunków bezpieczeństwa" – powiedziała Grande.

 

"Spodziewamy się, że zaangażujemy się (w działalność pomocową – PAP) najszybciej jak się da, miejmy nadzieję, że może w ciągu doby" – dodała.

 

W piątek doszło we wschodniej części Mosulu do samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 14 osób, a 39 odniosło rany. To drugi tego typu akt terroru w ciągu trwającej już cztery miesiące bitwy o miasto.

 

Jak tłumaczy agencja Reutera, zamach podkopał poczucie bezpieczeństwa w dzielnicach opanowanych przez siły rządowe. Dżihadyści z IS prowadzą też z zachodnich obszarów Mosulu regularny ostrzał moździerzowy, a pociski spadają na budynki mieszkalne. Korzystają także z dronów do zrzucania granatów.

 

Mieszkańcy wschodniego Mosulu pozostają od miesięcy bez prądu i są zmuszeni kopać studnie, aby dostać się do wody. Według szacunków ONZ w zachodniej części miasta, wciąż kontrolowanej przez dżihadystów, żyje ok. 750 tys. ludzi.

 

Od początku ofensywy na Mosul domy musiało opuścić ponad 160 tys. cywilów – wynika z danych ONZ. Liczbę śmiertelnych ofiar działań zbrojnych szacuje się na kilka tysięcy.

 

Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk IS Mosulu – ostatniego bastionu dżihadystów w Iraku – rozpoczęła się 17 października 2016 roku. To największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie. (PAP)

Źródło: lm/ mc/ PAP

Komentarze

Zobacz także

Prezydent Macron rasistowsko atakuje wielodzietne rodziny i afrykańskie kobiety. Ale to nie Afryka, ale Europa ma problem cywilizacyjny!

PiS zrzuca winę za brak zakazu aborcji na … obrońców życia?

Redakcja malydziennik

Narkotyki to codzienność wśród aborcjonistów. Kokainę oferowano niezdecydowanym na aborcję kobietom!

Redakcja malydziennik
Ładuję....