WYDARZENIA

Oni oddali życie dla Jezusa. Poznaj HISTORIĘ misjonarzy w Ekwadorze

W 1956 roku pięcioro chrześcijańskich misjonarzy ze Stanów Zjednoczonych przybyło do lasów Amazonii. Chcieli nawracać tubylców w Ekwadorze. Plemię Huaorani nie przyjęło jednak nauki Jezusa Chrystusa. Misjonarza zostali brutalnie zamordowani.

Córka Jima Eliota, jednego z zamordowanych chrześcijan, mówiła, że misjonarze byli świadomi i gotowi oddać swoje życie – tylko po to, pokazać Indianom światło prawdy. W pierwszą misję poleciał już w 1952 roku. Spotkał tam pozostałych bożych szaleńców.

 

O Huaorani każdy z nich wiedział, że są niezwykle gwałtowni, nie wiedzą nic o świecie – żyją jakby byli w epoce kamienia łupanego. Valerie Shepard mówiła, że właśnie te cechy skłoniły jej ojca do wyruszenia do nich w misję.

 

Zaczęli od niewielkiej osady tubylców. Postanowili w pobliżu rozbić niewielki obóz. Po trzech dniach obecności zetknęli się pierwszy raz z plemieniem Huaorani – troje Indian przybyło w pokojowych zamiarach, jak wtedy myśleli. Popołudniu jednak przybyło 10 mężczyzn.

 

To spotkanie było dla misjonarzy ostatnim epizodem ich wyprawy. Zostali zabici włóczniami, a ich ciała zostały wyrzucone do wody.

 

Chociaż Jim Eliot został zamordowany przez Indian, jego żona zaczęła spotykać się z kobietą, która opuściła plemię Huaorani właśnie z powodu przemocy. Wtedy też została zaproszona, aby głosić Chrystusa temu plemieniu, razem z siostrami innego wówczas zamordowanego mężczyzny. Zamieszkały w dżungli na ponad dwa i pół roku.

 

W reportażu przygotowanym przez BBC w cyklu „Świadkowie” Valerie Shepard mówiła, że poznała całe plemię. Łącznie z 10 mordercami jej ojca. Mówi, że nawet jako mała dziewczynka nigdy się ich nie obawiała. „Zawsze się śmiali, przez nich zawsze śmiała się moja matka. Po prostu cieszyłam się byciem z nimi”.

 

Uważa, że wydarzenia te były tragedią. „Jednak wydaje mi się, że te wydarzenia były dozwolone przez Boga – aby coraz więcej ludzi poznało, czym jest przynależność do Chrystusa. Ich życia nie były zmarnowane”.

 

Misja prowadzona była przez przedstawicieli Mission Aviation Fellowship, protestanckiej organizacji głoszącej Chrystusa na całym świecie.

Źródło: BBC

Komentarze

Zobacz także

Myśleliście, że huragany ominą Polskę? Byliście w błędzie. Lada dzień odczujemy ich skutki

Redakcja malydziennik

Ten NIEZWYKŁY gest Polaka zaskoczył wszystkich! Nikt się tego nie spodziewał

Redakcja malydziennik

Tatuaż to pieczęć diabła. Dlaczego? DOWIEDZ SIĘ !

Redakcja malydziennik
Ładuję....