W 1956 roku pięcioro chrześcijańskich misjonarzy ze Stanów Zjednoczonych przybyło do lasów Amazonii. Chcieli nawracać tubylców w Ekwadorze. Plemię Huaorani nie przyjęło jednak nauki Jezusa Chrystusa. Misjonarza zostali brutalnie zamordowani.
Córka Jima Eliota, jednego z zamordowanych chrześcijan, mówiła, że misjonarze byli świadomi i gotowi oddać swoje życie – tylko po to, pokazać Indianom światło prawdy. W pierwszą misję poleciał już w 1952 roku. Spotkał tam pozostałych bożych szaleńców.
O Huaorani każdy z nich wiedział, że są niezwykle gwałtowni, nie wiedzą nic o świecie – żyją jakby byli w epoce kamienia łupanego. Valerie Shepard mówiła, że właśnie te cechy skłoniły jej ojca do wyruszenia do nich w misję.
Zaczęli od niewielkiej osady tubylców. Postanowili w pobliżu rozbić niewielki obóz. Po trzech dniach obecności zetknęli się pierwszy raz z plemieniem Huaorani – troje Indian przybyło w pokojowych zamiarach, jak wtedy myśleli. Popołudniu jednak przybyło 10 mężczyzn.
To spotkanie było dla misjonarzy ostatnim epizodem ich wyprawy. Zostali zabici włóczniami, a ich ciała zostały wyrzucone do wody.
Chociaż Jim Eliot został zamordowany przez Indian, jego żona zaczęła spotykać się z kobietą, która opuściła plemię Huaorani właśnie z powodu przemocy. Wtedy też została zaproszona, aby głosić Chrystusa temu plemieniu, razem z siostrami innego wówczas zamordowanego mężczyzny. Zamieszkały w dżungli na ponad dwa i pół roku.
W reportażu przygotowanym przez BBC w cyklu „Świadkowie” Valerie Shepard mówiła, że poznała całe plemię. Łącznie z 10 mordercami jej ojca. Mówi, że nawet jako mała dziewczynka nigdy się ich nie obawiała. „Zawsze się śmiali, przez nich zawsze śmiała się moja matka. Po prostu cieszyłam się byciem z nimi”.
Uważa, że wydarzenia te były tragedią. „Jednak wydaje mi się, że te wydarzenia były dozwolone przez Boga – aby coraz więcej ludzi poznało, czym jest przynależność do Chrystusa. Ich życia nie były zmarnowane”.
Misja prowadzona była przez przedstawicieli Mission Aviation Fellowship, protestanckiej organizacji głoszącej Chrystusa na całym świecie.