POLITYKA

Oni mówią wprost: Chcemy legalizacji dostępu do broni!

Chcemy legalizacji i normalizacji dostępu do broni palnej, jednocześnie chcemy też nadzoru nad osobami, które tę broń już posiadają; nasza nowela wcale nie liberalizuje dostępu do broni – ocenił w PR1 Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15).

Wczoraj odbyło się pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o broni i amunicji, który został przygotowany przez grupę posłów Kukiz’15. 

 

Rzymkowski w polskim Radiu mówił o projekcie: "Powiedzmy sobie jasno: dzisiaj, jeśli ktoś chce kupić broń, to nie musi wypełniać całej sterty papierów i udawać się do komendanta wojewódzkiego policji, gdzie zapewne – z pewnością graniczącą ze stuprocentową – nie dostanie tego pozwolenia na broń, natomiast w ciągu 5 minut może kupić taką broń – w pełni legalnie, podkreślam – na jednym z portali aukcyjnych". I dodał: "My chcemy legalizacji i normalizacji dostępu do broni palnej w Polsce; jednocześnie chcemy też wprowadzić nadzór nad tymi osobami, które tę broń już dzisiaj posiadają". 

 

Zgodnie z projektem, pozwolenie na posiadanie broni mieliby wydawać starostowie lub prezydenci miast na prawach powiatu, a nie, jak obecnie, policja. "Ale ja się też absolutnie nie chcę upierać, że to musi być starosta. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość uważa, że to jest największy problem tej ustawy, to z największą przyjemnością złożymy poprawkę, żeby to był wojewoda, czyli przedstawiciel rządu w terenie" – powiedział Rzymkowski.

 
Według proponowanych przepisów, pozwolenia na posiadanie broni mają być podzielone na poziomy dostępu, związane z poziomami kompetencji właściciela broni – im jest ona większa, tym więcej rodzajów broni może mieć.

 

Autorzy następujące poziomy dostępu: pierwszy (obywatelska karta broni) – broń gazowa, niektóre rodzaje broni bocznego zapłonu i strzelby; drugi (pozwolenie na broń) – broń dopuszczona do posiadania przez osoby cywilne; trzeci (pozwolenie na broń, rozszerzone) – poziom drugi, plus prawo do noszenia broni krótkiej w ukryciu w miejscach publicznych.

 

Jednocześnie – zgodnie z przepisami unijnymi – utrzymano konieczność przedstawienia uzasadnionego powodu posiadania broni, podając przy tym przykładowy katalog powodów uznanych za uzasadnione. Projekt określa też przesłanki wykluczające możliwość posiadania broni – bycie karanym za niektóre przestępstwa, występowanie określonych stanów chorobowych lub istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego, zbyt młody wiek, brak stałego miejsca zamieszkania.

 

Źródło: Telewizjarepublika.pl

Komentarze

Zobacz także

NARESZCIE! KOMUNA w końcu zniknie z polskich ulic. Setki pomników ciągle przypominają o tym zbrodniczym systemie

Niemka POBIŁA polską policjantkę! Niemiecki "Naród Panów" dokazuje na całego!

Głód, porwania, wojna domowa. Kraj nie ma możliwości rozwoju, a świat nie reaguje

Ładuję....