POLITYKA

Okupacja mównicy i sali sejmowej potrwa do…

Posłowie zostają na sali plenarnej Sejmu do wtorku, 20 grudnia – zapowiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w sobotę złożenie zawiadomień do prokuratury ws. głosowań nad budżetem, które odbyły się w piątek w Sali Kolumnowej Sejmu. "Wszyscy, którzy łamali prawo, muszą liczyć się z tym, że za to odpowiedzą" – powiedział lider Platformy.

 

Schetyna spotkał się z dziennikarzami po posiedzeniu Zarządu Krajowego PO. Na pytanie, czy planuje zawiadomienia do prokuratury, powiedział: "Na pewno tak; będziemy to sprawdzać, ponieważ ta lista, którą widzieliśmy wczoraj, to lista hańby, kłamstwa, a nie lista obecności legalnego posiedzenia Sejmu. Wszystkich tych, którzy łamali prawo wczoraj, wszyscy oni muszą liczyć się z tym, że za to odpowiedzą".

 

Ocenił, że piątkowe wydarzenia w Sali Kolumnowej to złamanie demokracji parlamentarnej i elementarnych zasad. Podkreślił, że budżet został przyjęty w nielegalny sposób.

 

"Dzisiaj już nie chodzi tylko o to, żeby przywrócić mediom możliwość realizowania i transmitowania obrad Sejmu czy tego, co się dzieje w parlamencie; dzisiaj wiemy, że media są poza Sejmem. Dzisiaj rozmawiamy o przywróceniu ładu demokratycznego" – powiedział Schetyna. Podkreślił, że proces łamania demokracji parlamentarnej trwa.

 

Przypomniał, że PO, Nowoczesna i PSL zażądały od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zwołania na 20 grudnia posiedzenia Sejmu. Przypomniał, że 20 grudnia odbywa się posiedzenie Senatu. "Uważamy, że to posiedzenie będzie procedować nad nielegalnym ustaleniem czyli nad budżetem, który został przyjęty w nielegalny sposób. Będziemy prosić posłów opozycji, aby byli razem z nami przed posiedzeniem Senatu i w jego trakcie. Nie można doprowadzić do łamania prawa w taki sposób, jak robi to PiS" – powiedział Schetyna.

 

Poinformował, że zwróci się do liderów opozycji parlamentarnej i poza parlamentarnej o spotkanie, by – jak dodał – skoordynować aktywność w najbliższych dniach i wspólnie apelować, by 20 grudnia być razem.

 

"Wszystkie aktywności musimy skoordynować, bo sprawa jest bardzo poważna. Polacy oczekują od opozycji dzisiaj i wspólnego działania i racjonalnych kroków. Dzisiaj najważniejsze jest to, co pokazaliśmy wczoraj: jesteśmy razem, byliśmy razem wczoraj w nocy, broniliśmy wolności mediów. Będziemy razem 20-go (…). Dziś przygotujemy scenariusz kolejnych kroków" – dodał Schetyna.

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Skandal na 74 obchodach wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Faszyści wzywają do usunięcia Żydów

Redakcja malydziennik

A jednak to prawda! Jacek Saryusz-Wolski kandydatem Polski na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej!

Imigranci, przybywajcie. Szwedzi potrzebują… waszych rąk do pracy

Redakcja malydziennik
Ładuję....