ARCHIWUM

Ofiarowanie Pańskie przypada w tym roku w piątek. Co z postem?

W najbliższy piątek, 2 lutego w Kościele obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego oraz Dzień Życia Konsekrowanego. Jednak jak w każdy piątek roku, w tym dniu katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ponieważ Ofiarowanie Pańskie nie jest uroczystością, ale świętem. Dyspensa obowiązuje tylko w przypadku kiedy tego dnia przypadka  uroczystość Pańska lub dzień w randze uroczystości – np. piątek w Oktawie Wielkanocnej. 

 

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół wspomina moment, w którym Jezus zgodnie z prawem żydowskim, jako pierworodny syn był ofiarowany Bogu w świątyni. Właśnie wtedy starzec Symeon nazwał Jezusa "Światłem na oświecenie pogan". Słowa Symeona wskazują na powszechny wymiar zbawienia, które Jezus przynosi nie tylko do Narodu Wybranego. Do tych słów nawiązuje też obecny w Kościele od X wieku obrzęd poświęcenia świec.

 

Święto to ma jednak również charakter maryjny. Tego dnia w Rzymie już od średniowiecza odbywała się jedna z najstarszych procesji maryjnych – wierni szli z zapalonymi świecami do bazyliki Matki Bożej Większej.

 

Źródło: gosc.pl

Komentarze

Zobacz także

Biskupi ponownie ostrzegają: "to zmiana kierunku moralnie nie do przyjęcia". Rządy w tym kraju niebezpiecznie zmierzają w kierunku…

Redakcja malydziennik

OTO WYNIKI tegorocznych matur! ZOBACZ ile osób zdało! SZOK!

Redakcja malydziennik

„Moja walka” Lecha Wałęsy i kto służy Niemcom w Polsce

Redakcja malydziennik
Ładuję....