POLITYKA

Odwetowy atak USA na bazę wojskową w Syrii. Trump nie ma wątpliwości: to w żywotnym interesie USA

Odwetowy atak USA z użyciem ponad 50 pocisków Tomahawk na bazę wojskową Szajrat w Syrii to "jednorazowa" operacja i obecnie nie planuje się dalszego eskalowania konfliktu – podał w piątek Reuters za wypowiadającym się anonimowo przedstawicielem Pentagonu.

Boliwia złożyła w piątek wniosek, by w sprawie ataku zwołane zostało posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ za zamkniętymi drzwiami. Boliwia jest obecnie jednym z 10 niestałych państw członkowskich Rady.

 

Rząd Izraela zadeklarował "pełne poparcie" dla przeprowadzonego ataku, nazywając go "mocnym przesłaniem" prezydenta Trumpa. 

 

Prezydent USA Donald Trump wezwał "cywilizowane kraje" do przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych i położenia kresu rozlewowi krwi w Syrii.

 

Prezydent dodał, że atak na bazę lotniczą w Syrii był w "żywotnym interesie" Stanów Zjednoczonych, które muszą zapobiec rozprzestrzenianiu i stosowaniu broni chemicznej.

 

W rozmowie z dziennikarzami na Florydzie Trump oświadczył, że "nie ma wątpliwości, iż Syria użyła zakazanej broni chemicznej". 

 

W wyniku akcji USA pięć osób zginęło, a siedem odniosło obrażenia w nocnym ataku sił USA na bazę lotniczą syryjskich wojsk rządowych Szajrat w prowincji Hims – poinformował  gubernator tej prowincji Talal Barazi. Jego zdaniem liczba ofiar nie wzrośnie już znacząco.

 

Gubernator Barazi powiedział libańskiej telewizji Al-Majadin, że atak spowodował straty wśród ludności cywilnej we wsi położonej niedaleko zaatakowanej bazy.

 

Wcześniej Barazi informował w rozmowie z tą telewizją, że atak spowodował śmierć co najmniej czterech syryjskich wojskowych, w tym jednego oficera, oraz wyrządził szkody materialne.

 

Ta sama libańska stacja poinformowała, że dowództwo armii syryjskiej zdążyło ewakuować większość samolotów z bazy przed amerykańskim atakiem. 

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Ministerstwo Zdrowia informuje: Aspartam jest… SPRAWDŹ!

Mocne słowa! Europa potrzebuje Ameryki!

Redakcja malydziennik

Jewish Defense League MOCNO: "Nigdy nie dopuścimy aby Soros wspólnie z osobami o wartościach faszystowskich dokonały czegokolwiek w Polsce."

Ładuję....