WYDARZENIA

Odlot w Wielkiej Brytanii. Powołano specjalną jednostkę do walki o wolność religijną. Na jej czele stanął… muzułmanin!

Specjalnym Wysłannikiem ds. Wolności Religii lub Przekonań został lord Tariq Ahmad.

 

Rząd brytyjski powołał po raz pierwszy Specjalnego Wysłannika ds. Wolności Religii lub Przekonań. Funkcję tę będzie sprawował Sekretarz stanu ds. Wspólnoty Narodów i ONZ, muzułmański polityk zasiadający w Izbie Lordów, Tariq Ahmad. Zadaniem nowo mianowanego dyplomaty będzie „promowanie zdecydowanego stanowiska Wielkiej Brytanii w sprawie tolerancji religijnej za granicą i pomoc w zwalczaniu dyskryminacji religijnej w krajach, w których grupy wyznaniowe stanowiące mniejszości spotykają się z prześladowaniami”.

Jak wypowiedział się sam lord Ahmad, „Ludzie wszystkich wiar lub niewierzący powinni cieszyć się wolnością praktykowania tak, jak chcą. Ten szacunek [dla wiary lub jej braku] to klucz do globalnej stabilności i leży całkowicie w naszym interesie. (…) W zbyt wielu częściach świata mniejszości religijne są prześladowane, dyskryminowane i traktowane jako obywatele drugiej kategorii. Jako człowiek wierzący, odczuwam to bardzo głęboko”.

Według słów premier Theresy May „zarówno tutaj w UK, jak i za granicą jednostkom zabrania się podstawowego prawa do możliwości praktykowania bez obaw swojej wiary. (…) Nie mogę się doczekać, by wspierać lorda Ahmada w tej nowej roli, gdy będzie pracować z grupami wyznaniowymi i rządami na całym świecie, by zwiększyć świadomość prześladowań religijnych i tego, co możemy zrobić, aby je wyeliminować”.

Fakt ten wzbudził także aprobatę brytyjskiego oddziału organizacji Open Doors wspierającej prześladowanych chrześcijan. „To jest prawdziwy krok naprzód dla tych na całym świecie, którzy stają w obliczu prześladowań za swoją wiarę”, napisała na Twitterze.

 

sl/swiato-podglad.pl

Komentarze

Zobacz także

Kto i dlaczego chce wyrzucić katolików ze szpitali?

Mocny apel córki Polaków zabitych w Manchesterze: prosimy o uszanowanie naszej prywatności oraz zapewnienie nam przestrzeni do żałoby po rodzicach

Minister chce zablokować na miesiąc Facebooka w całym kraju. Zobacz dlaczego!

Ładuję....