POLITYKA

Odebrać nagrodę Michnikowi. O to walczą na UAM!

Niemal półtora tysiąca osób protestuje przeciwko przyznaniu medalu "Alumno bene merenti" dla redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej" Adama Michnika.

Wyróżnienie redaktorowi naczelnemu „Gazety Wyborczej”, absolwentowi wydziału historycznego UAM, przyznał rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu za „działalność opozycyjną oraz jego niestrudzone zaangażowanie w proces przemian demokratycznych w Polsce, w tym w rozwój wolnej prasy”. Władze UAM podkreśliły także, że w roku 2016 przypada 70. rocznica urodzin Adama Michnika, oraz 40. rocznica założenia Komitetu Obrony Robotników.

 

Przeciwko wyróżnieniu protestuje część kadry uczelni, a zwłaszcza Akademicki Klub Obywatelski im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zdaniem jego przewodniczącego, prof. Stanisława Mikołajczaka, Adam Michnik zablokował trzy wielkie procesy – dekomunizację, lustrację i reprywatyzację, a te trzy procesy zadecydowały o tym, że przebieg zmian ustrojowych w Polsce nie przebiegał tak, jak mógł. Stąd nagroda została przyznana na wyrost.

 

 

Z kolei członek AKO prof. Wiesław Z. Antkowiak w liście otwartym do rektora UAM napisał, że zgłasza votum separatum od decyzji władz uczelni w sprawie przyznania Medalu "Alumno bene merenti" Adamowi Michnikowi jako wyraz uznania "środowiska akademickiego". Drugim powodem jego odmiennego zdania jest pogląd, że zgodnie z tradycją, Uniwersytet winien być kuźnią krzewienia wiedzy i jej pomnażania, a sprawy polityczne i ideologiczne winny być obiektem badań i dyskusji, lecz nigdy nie powinny wpływać na decyzje władz uniwersyteckich.

 

Sprzeciw wobec przyznania medalu UAM Adamowi Michnikowi na stronie AKO Poznań podpisało już blisko 1,4 tys. osób. Uczelnia jeszcze nie odniosła się do protestów.

 

 

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Ludzie oszaleli, bo rzucili tańszą Nutellę. "Zachowywali się jak zwięrzeta"

Redakcja malydziennik

Janda po bandzie: „umiałabym nawet chyba stworzyć teoretyczny rząd”. Taki co walczy z "fundamentalizmem Kościoła"?

Redakcja malydziennik

Dokonano Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Teraz Polska musi dać świadectwo PRAWDZIWEJ WIARY!

Redakcja malydziennik
Ładuję....