ARCHIWUM

Od pełnoletności nie tylko alkohol i papierosy, ale także…

W Kancelarii Prezydenta podjęto prace nad przygotowaniem projektu regulującego zasady korzystania z solariów. Parlamentarzyści zgodnie zwracali uwagę na potrzebę wprowadzenia takich przepisów w stosunku do małoletnich.

Prezydencka minister Anna Surówka-Pasek uczestniczyła w posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. organizacji ochrony zdrowia. Podczas spotkania onkolodzy i parlamentarzyści zgodnie zwracali uwagę na potrzebę wprowadzenia regulacji dotyczących korzystania z solariów przez małoletnich. Podkreślali, że wśród młodych osób wzrasta liczba zachorowań na czerniaka.

 

– Kancelaria Prezydenta podjęła prace nad przygotowaniem stosownej regulacji prawnej, ona jest w trakcie opracowywania – powiedziała Surówka-Pasek. Dodała, że projekt jest konsultowany z onkologami. Prezydent nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji o jego kształcie.

 

Obecny na posiedzeniu zespołu dyrektor gabinetu Rzecznika Praw Dziecka Bartosz Sowier przypomniał, że rzecznik Marek Michalak od wielu lat bezskutecznie apelował do kolejnych ministrów zdrowia o wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez osoby małoletnie. Zwrócono również uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca unikanie sztucznego promieniowania UV oraz wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez młodzież w wieku szkolnym.

 

Wśród propozycji uczestników spotkania pojawił się także obowiązek zamieszczania w solariach informacji o ich wpływie na zdrowie. Postulowano obowiązkowe kontrole stanu technicznego urządzeń wykorzystywanych w solariach oraz odpowiednie szkolenia pracujących tam osób.

 

Zdaniem prof. Piotra Rutkowskiego z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie należy wprowadzić ograniczenie wiekowe w korzystaniu z solariów. – Polska nie jest prekursorem, to są rozwiązania przyjęte w wielu krajach. (…) To jest proste działanie dla dobra naszego społeczeństwa, dzieci i młodzieży – powiedział. – Oparzenia słoneczne czy korzystanie z solarium dla osób poniżej 18. roku życia wiąże się z bardzo dużym wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwory skóry – ostrzegał. Wskazał, że w przypadku czerniaka ryzyko zachorowania wzrasta o około 75 proc.

 

Profesor dodał, że obecnie w Polsce obserwowany jest wzrost zachorowań na czerniaka we wszystkich grupach wiekowych, również wśród młodych, którzy kiedyś na ten typ nowotworu chorowali rzadko. Przypomniał także, że wcześnie wykryty czerniak jest w pełni uleczalny, dlatego po zauważeniu niepokojących zmian należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Źródło: fakt24.pl

Komentarze

Zobacz także

Znamy przyczynę śmierci ofiar ze Świebodzic

Redakcja malydziennik

Wreszcie! Czyszczenie państwa nabiera rumieńców! Byly prezes Sądu Apelacyjnego zostanie aresztowany

Redakcja malydziennik

Koniec biedy w Polsce? To chyba odczuł każdy, kto ma dzieci: żyje się łatwiej

Redakcja malydziennik
Ładuję....