WYDARZENIA

O mały włos, a doszłoby do kolejnej tragedii. Na szczęście ten zamach został udaremniony

Egipska policja udaremniła zamach na kościół w Aleksandrii. Ujęto dwóch zamachowców-samobójców. Terroryści chcieli wysadzić się w powietrze.

Do pierwszego ataku miało dojść podczas liturgii w tłumie wiernych, po rozpoczęciu akcji ratunkowej zamachowcy planowali uderzy po raz  kolejny.

 

Służby porządkowe zatrzymały w sumie sześciu islamistów zaangażowanych w przygotowanie tej akcji – poinformowało tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych.

 

W ostatnim ataku na dwa kościoły w Kairze zginęło 45 osób. Wcześniej w grudniu w zamachu w Kairze straciło życie 29 Koptów.

 

– Zabójstwa koptów w Egipcie pokazują, że islam niezwłocznie potrzebuje reformy, reinterpretacji swych źródeł: Koranu oraz zapisu czynów i słów Mahometa – uważa ks. prof. Samir Khalil Samir, islamolog z Papieskiego Instytutu Wschodniego. Duchowny przypomniał, że nawet najbardziej bestialskie czyny islamistów znajdują swe uzasadnienie w kanonicznych źródłach islamu. Niektórzy muzułmanie mogą uważać, że zabicie z zimną krwią chrześcijan, w tym kobiet i dzieci, jest barbarzyństwem. Nikt jednak nie może powiedzieć, że takie zachowanie nie jest muzułmańskie, bo ryzykowałby tym samym, że zaprzeczy Koranowi.

 

W Egipcie wyznawcy Chrystusa stanowią około 10 proc. 92-milionowej ludności Egiptu. Są tym samym największą wspólnotą chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Od dawna uskarżają się na dyskryminację, a w ostatnim czasie padają ofiarami aktów przemocy ze strony islamistów – wyznawców "religii pokoju".

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze

Zobacz także

Te słowa są zatrważające: CHORY post bojówkarza ISIS o pożarze w Grenfell

Redakcja malydziennik

Rzecznik Praw Obywatelskich nie zna prawa? Wbrew ustawom i wyrokowi TK kwestionuje WOLNOŚĆ SUMIENIA

Redakcja malydziennik

Jest szansa, by skończyć z haniebnym prawem. Czy dobra zmiana wreszcie nadejdzie?

Redakcja malydziennik
Ładuję....