POLITYKA

O 22 marszałek Karczewski spotka się w Sejmie z przedstawicielami redakcji…

O godz. 22 w sobotę marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotka się z przedstawicielami redakcji w sprawie zasad funkcjonowania mediów w parlamencie – poinformował na Twitterze szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski.

Według źródeł PAP o zorganizowanie takiego spotkania zwrócił się do Karczewskiego prezes PiS Jarosław Kaczyński, który "nie był zadowolony" ze szczegółów projektu rozwiązań, które miały określać nowe zasady pracy dziennikarzy w parlamencie.

 

Zgodnie z planowanymi przez Kancelarię Sejmu zmianami, w budynku F, poza głównym gmachem Sejmu, miało powstać Centrum Medialne jako kluczowe miejsce współpracy polityków z mediami. Dostęp do Centrum miał być nieograniczony dla dziennikarzy. Obowiązywać miały przepustki kadencyjne, roczne i jednorazowe. Jednocześnie ważne wydarzenia w parlamencie (m.in. posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, wystawy, konferencje merytoryczne) miały być kwalifikowane do zwiększonej obsługi medialnej. Wówczas po uzyskaniu zgody organizatorów, wejście na teren parlamentu zostałoby umożliwione dwóm stałym korespondentom parlamentarnym danej redakcji, a także możliwe byłoby uzyskanie jednorazowej karty wstępu do Sejmu.

 

Zmiany zakładały ponadto powstanie grupy stałych korespondentów parlamentarnych. Miał to być najwyższy status dziennikarza relacjonującego prace Sejmu i Senatu, dedykowany osobom o udokumentowanej przeszłości reporterów politycznych, regularnie pracujących w parlamencie. Stali korespondenci parlamentarni mieli otrzymać specjalne przepustki obowiązujące do końca kadencji, gwarantujące nieograniczony dostęp do Centrum Medialnego oraz głównego gmachu Sejmu i Senatu.

 

Planowane przez marszałka Sejmu zmiany dotyczące pracy dziennikarzy w Sejmie wywołały piątkowy protest opozycji, w następstwie którego doszło do wielogodzinnej blokady mównicy sejmowej, uniemożliwiającej prowadzenie obrad izby. Ostatecznie zaplanowane na piątek głosowania, w tym budżetowe, odbyły się w Sali Kolumnowej Sejmu, co opozycja uznała za działanie nielegalne.

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Talibowie ranili polskiego żołnierza w bazie Bagram w Afganistanie

Redakcja malydziennik

Paweł Kukiz po mistrzowsku wykpił Dzień Seksu ustanowiony przez UE

Redakcja malydziennik

Mieli walczyć z fake newsami, a sami kłamią! Oko.press manipuluje ws. TV Republika

Adam Gaafar
Ładuję....