KOŚCIÓŁ W POLSCE WYDARZENIA

Nowi polscy biskupi

W sierpniu 2022 roku dwóch polskich kapłanów przyjmie święcenia biskupie. Będą nimi ks. Piotr Przyborek z archidiecezji gdańskiej i ks. Adrian Put z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

 

Nowy biskup pomocniczy w Gdańsku

Ks. Piotr Przyborek dotychczasowy kurialista oraz dyrektor Szkoły Biblijnej, został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej dnia 6 lipca 2022 roku. Święcenia biskupie ks. Piotra Przyborka odbędą się w sobotę 20 sierpnia 2022 roku o godzinie 10:00 w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku.

„Nasza wspólnota archidiecezjalna otrzymała dar nowego biskupa pomocniczego […] Przyjmujemy z radością nowego pasterza i wyrażamy Bogu za niego wdzięczność” – napisał w komunikacie do wiernych archidiecezji gdańskiej metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC. Prosił także wszystkich o modlitwę w intencji biskupa nominata.

Ks. Piotr Przyborek od 2021 roku jest dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej i posługuje w parafii archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. Jest założycielem i dyrektorem Szkoły Biblijnej archidiecezji gdańskiej oraz redaktorem naczelnym kwartalnika biblijnego „Galilea. Tajemnice Pisma Świętego”. Jest też członkiem rady ekumenicznej, rady ds. formacji stałej duchowieństwa, rady kapłańskiej i rady duszpasterskiej.

Nowy biskup pomocniczy w województwie lubuskim

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. kanonika Adriana Puta biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dnia 28 czerwca 2022 roku i przydzielił mu stolicę tytularną Furnos Minor. Ks. Adrian Put otrzyma święcenia biskupie w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze w sobotę 13 sierpnia 2022 roku podczas Mszy Świętej o godzinie 12:00.

 Informację o terminie uroczystości przekazał w specjalnym komunikacie do diecezjan biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński. „Już dziś zapraszam do udziału w tej uroczystości wszystkich diecezjan – kapłanów diecezjalnych i zakonnych, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich. Polecam też biskupa nominata modlitwie całego Kościoła diecezjalnego, aby poprzez głoszenie słowa Bożego, udzielanie sakramentów świętych i posługę miłości towarzyszył ludowi Bożemu w prowadzeniu nowej ewangelizacji i budowaniu żywego Kościoła na naszych ziemiach” – napisał biskup Lityński.

Ks. Adrian Put urodził się w 1978 roku w Szczecinie. Święcenia kapłańskie przyjął dnia 22 maja 2004 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Od 2011 roku jest redaktorem odpowiedzialnym „Aspektów”, diecezjalnej edycji tygodnika katolickiego „Niedziela” oraz pomocniczym duszpasterzem młodzieży do spraw Ruchu Światło-Życie. Jest doktorem nauk teologicznych w specjalności historia Kościoła.

W 2015 roku został proboszczem parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, a w roku 2021 roku proboszczem parafii konkatedralnej pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze. Kieruje także Diecezjalnym Ośrodkiem Katechumenalnym. Jest kanonikiem honorowym Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi i zastępcą moderatora Unii Kapłanów Chrystusa Sługi.

Sample Fot. Catholic Church England and Wales

 

źródło: ekai.pl

Komentarze

Zobacz także

Zmiany w drogówce: policjanci zamiast wystawiania glejtu obciążą nam kartę!

To będzie rewolucja: naukowcy już wiedzą jak pokonać superbakterie!

Śpij, mały Wojowniku! Mama żegna zmarłego na raka synka

Ładuję....