POLITYKA

Nowe habity dla dominikanów? Chyba dla braci gejów!

Od kilku dni zachodni internet (a ostatnio także polski za sprawą tekstu w portalu Aletheia) żyje pytaniem, czy dominikanie zmienią habity. Na szczęście nie ma tego problemu, ale… już sam pomysł akcji promującej zakon utrzymanej w takim duchu budzi niepokój.

Pomysł wykreowania nowych habitów był częścią akcji promocyjnej na 800-lecie dominikanów. Wpadli na niego, a jakże Holendrzy. –  To była część kampanii na rok jubileuszowy – wyjaśniał portalowi Aletheia Arjan Broers, rzecznik prasowy holenderskich dominikanów. Charakterystyczne części garderoby dominikanina – czarny płaszcz na wierzchu białej tuniki – wyglądały tak samo przez wieki. Zadaliśmy sobie pytanie: jak wyglądałyby, gdybyśmy mogli je zaprojektować w 2016 roku, w zgodzie z funkcjonalnością i symbolicznym znaczeniem, które miały 800 lat temu?

 

Oczywiście akcja nie zakończy się zmianą habitów, bo to wymaga zmiany konstytucji, a nikt przy zdrowych zmysłach nie sądzi, że się na to może zanosić. Ale… już sama akcja rodzi kilka refleksji. Po pierwsze stworzony przez projektanta strój lepiej pasuje do braci lawendowych czy wprost homobraci, niż do normalnych zakonników. Jeśli rzeczywiście powstał on z rozmów z Holendrami, to… nie jest dobrze w tej prowincji. 

 

Zaskakujący wydaje się także pomysł, by habit zakonu żebraczego, który miał być symbolem ubóstwa projektował projektant, niewiele ma jednak wspólnego z duchem św. Dominika. On po prostu założył na siebie strój z najtańszego materiału, niefarbowanego i tyle. I nawet do głowy mu nie przyszło zajmowanie się projektami. I dlatego on jest święty.

 

I wreszcie po trzecie, kochani bracia kaznodzieje, obecny habit dominikanów jest naprawdę coolerski i o wiele lepszy niż te… – pożal się Boże – wynalazki.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Jakubiak chce zmiany Premiera w Polsce!

Redakcja malydziennik

Oni nie mają wstydu. Kijowski liderem KOD na…

Redakcja malydziennik

III wojna światowa jeszcze przed świętami?

Redakcja malydziennik
Ładuję....