ARCHIWUM

Norwegowie mają niezawodny sposób na integrację imigrantów. I proponuje to partia rządząca. Będzie rewolucja?

Partia Postępu współrządzi Norwegią od 2013 roku. Jej szefowa, Siv Jensen, postuluje zmiany w procesie integracji. Karą za niesubordynację będzie odebranie zasiłków.

A wyznacznikiem subordynacji będzie znajomość języka norweskiego. Partia Postępu ma nacjonalistyczne hasła, ale musiała złagodzić retorykę, od kiedy zaczęła współrządzić Norwegią z Partią Konserwatywną.

 

Na jesieni odbędą się jednak wybory parlamentarne i Partia Postępu chce pozyskać rozczarowanych integracją wyborców. Dlatego Siv Jensen, która w rządzie pełni funkcję ministra finansów, zaproponowała reformę nakazującą imigrantom naukę norweskiego w ciągu 5 lat. Inaczej stracą zasiłki.

 

"Ma to kluczowe znaczenie dla dobrej integracji" – powiedziała Jensen w wywiadzie z "Aftenposten". Wcześniej partia chciała jednak obciąć fundusze na naukę norweskiego dla obcokrajowców. Reszta rządu nie jest przekonana do projektu, ale największe zastrzeżenia ma do granicy 5 lat. Norwegom chodzi o zagwarantowanie bezpieczeństwa uchodźcom, a także czasu i przestrzeni na przystosowanie się do życia w nowej kulturze.

 

Partia Postępu znów ma szansę współrządzić z Prawicą. Jeżeli wprowadzą takie zmiany w polityce imigracyjnej, będzie to dobra przesłanka do dyskusji o problemie integracji uchodźców w Europie. Ale nie wiadomo, czy nacjonaliści nie zarzucą swojej retoryki zaraz po wyborach…

Źródło: tvn24.pl

Komentarze

Zobacz także

Abp Hoser: Prezydent zachował się, jak… Zgadzasz się?

Redakcja malydziennik

Zabić za wszelką cenę. Charlie może być leczony, ale lekarz i tak chcą go zabić, bo „ma za niską jakość życia”

Redakcja malydziennik

Wszędzie dobrze, ale w POLSCE najlepiej. Młodzi Polacy wracają z emigracji!

Redakcja malydziennik
Ładuję....