ARCHIWUM

No proszę! Lewica w kampanii wyborczej dopuściła się profanacji wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

1 lipca w Meksyku odbędą się wybory prezydenckie, jak również do obydwu izb parlamentu. Tymczasem po serwisach społecznościowych krąży zdjęcie ulotki wyborczej, która w bluźnierczy sposób wykorzystuje wizerunek Matki Bożej z Guadalupe, ze „znakiem zakazu” nałożonym na Jej postać. „Kościół katolicki jest częścią mafii władzy”, głosi słowny komentarz do obrazka. „Nie pozwólmy na manipulację, jakiej dopuszcza się Kościół katolicki za pomocą fanatyzmu i użycia różnych symboli jak bajka o Dziewicy z Guadalupe”.

Na ulotce widnieją loga różnych partii, między innymi lewicowego Movimiento Regeneración Nacional (Ruchu Odbudowy Narodu), nazywanego – od pierwszych sylab nazwy –  Morena. Lider tego ugrupowania, a jednocześnie kandydat na prezydenta, Andrés Manuel López Obrador odżegnał się od stosowania podobnych metod, określając zaistniałą sytuację jako „brudną wojnę”. Cytując przypuszczalnie XIX-wiecznego pisarza Ignacio Ramíreza „Nekromantę”, ateistę i masona (cóż za autorytet, skądinąd), zapewnił, że „klęka tam, gdzie lud”.

W związku z takim potraktowaniem powszechnie czczonego wizerunku Maryi Konferencja Episkopatu Meksyku wydała 20 maja stosowny komunikat: „Matka Boża z Guadalupe zawsze wspomagała jedność ludu meksykańskiego”, zaznaczyli w nim hierarchowie. „Potępiamy użycie Jej jako narzędzia [do siania] niezgody”. Prócz tego zaapelowali do odpowiednich władz o podjęcie stosownych kroków w celu zapobieżenia dalszemu wykorzystywaniu obrazów i symboli religijnych w kampanii wyborczej, co „powoduje wielki niepokój u wielu wierzących obywateli i stanowi poważny brak szacunku wobec nich”.

Zaznaczyli, iż Kościół szanuje kampanię wyborczą i działa w ramach dozwolonych przez prawo i konstytucję, zachęcając obywateli, by brali udział w wyborach w sposób wolny i odpowiedzialny. Zapewnili również o swojej modlitwie do Matki Bożej z Guadalupe w intencji pokoju, sprawiedliwości i wzajemnego poszanowania między wszystkimi sympatykami i bojownikami jakichkolwiek ugrupowań bądź koalicji podczas nadchodzących wydarzeń politycznych.

 

fd/swiato-podglad.pl

Komentarze

Zobacz także

Sypią się kary za uchylanie się od szczepień

Redakcja malydziennik

Lewacki "NYT" domaga się potępienia seksizmu i rasizmu przez nowego prezydenta USA Donalda Trumpa!

Redakcja malydziennik

A mnie nie oburzają ani słowa Michnika, ani Kaczyńskiego…

Redakcja malydziennik
Ładuję....