POLITYKA

No NIEŹLE! 9.000.000.000 PLN zysku i to tylko z jednej instytucji – jest to najwyższy wynik NBP w historii

Wszystko wskazuje na to, że do końca roku stopy procentowe w Polsce nie zmienią się – powiedział w środę na konferencji prezes NBP Adam Glapiński. Potwierdził, że zysk banku centralnego za zeszły rok wyniósł ponad 9 mld zł. Dodał, że to chyba najlepszy wynik w historii.

Prezes NBP pytany był m.in o to, jak długo jeszcze można spodziewać się utrzymania stóp procentowych na obecnym, niskim poziomie. "Wszystkie dane na niebie i ziemi wskazują, że do końca tego roku stopy oczywiście nie będą w Polsce zmieniane (…). Nie ma żadnego powodu, w moim przekonaniu, żeby w tej chwili w ogóle o tym myśleć. Analizujemy wszystko, ale ten rok wydaje się absolutnie nieprawdopodobny (jeśli chodzi o zmiany stóp procentowych – PAP). Jeśli o mnie chodzi, żadnych przesłanek nie widzę, nawet teoretycznych" – powiedział Glapiński.

 

"A w przyszłym roku zobaczymy, w drugiej połowie w szczególności. Ale jeśli chodzi o moje osobiste zdanie, to dla mnie to wygląda tak, że prawdopodobnie i w przyszłym roku nie będę widział przesłanek. Ale mogę zostać przegłosowany" – zastrzegł.

 

Według niego inflacja w przyszłym roku ustabilizuje się średnio na poziomie 2 proc.

 

Pytany o zeszłoroczny zysk NBP, prezes banku centralnego potwierdził, że wyniósł on ponad 9 mld zł. "Bardzo dobry, najwyższy chyba w historii wynik" – powiedział Glapiński zaznaczając, że bank centralny nie pracuje na wynik finansowy. "Nie jesteśmy instytucją, która ma zarabiać, mamy zupełnie inne zadania, ale tak się złożyło, że możemy się takim wynikiem pochwalić i w ten sposób zasilamy budżet państwa (…). Czy tak będzie w przyszłym roku, tego nikt nie jest w stanie powiedzieć, to zależy od kursu (walutowego – PAP) przede wszystkim" – wyjaśnił.

 

W grudniu ub.r. "Puls biznesu" podał, że w 2017 r. NBP może przekazać rekordowo wysoką dywidendę do budżetu (do budżetu trafia 95 proc. zysku NBP), czyli wyższą niż 8,6 mld zł osiągnięte w 2011 r.

 

Pytany o komentarz wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział wówczas, że zysk z NBP przekazany budżetowi państwa obniży potrzeby pożyczkowe państwa, ale nie wpłynie na poziom deficytu sektora finansów publicznych liczony według metodologii ESA2010. W projekcie ustawy budżetowej na 2017 r. zapisano ok. 627 mln zł z NBP.

 

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła bez zmian stopy procentowe – poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu RPP. Stopa referencyjna pozostanie zatem w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

 

Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Trump konkretnie! Chce zablokować świadczenia socjalne dla … imigrantów!

Redakcja malydziennik

Brawo, Panie Prezydencie! Polacy stoją za Panem murem

Redakcja malydziennik

Egipt znów na celowniku ISIS. Tym razem terroryści zaatakowali na Synaju

Redakcja malydziennik
Ładuję....