POLITYKA

No i zaczyna się ! Ukraiński konsul chce zabrać Polsce wschodnie granice

Do odebrania wschodnich terenów Polsce wzywał na Facebooku ukraiński konsul w Hamburgu. Wasilij Maruszczync wychwalał też we wpisach nazistów i domagał się „rozprawy z Romami”. Resort spraw zagranicznych Ukrainy natychmiast odwołał dyplomatę z funkcji.

Skandal ujawnił ukraiński bloger Anatolij Szarij. W opublikowanym w serwisie YouTube nagraniu pokazał posty konsula, w których ten wzywał do rewizji granic z Polską oraz prezentował poglądy rasistowskie i nazistowskie.

Szarij nazwał Maruszczynca miłośnikiem SS, a na dowód zacytował jego słowa, że „być faszystą to zaszczyt”. Bloger pokazał też zdjęcie dyplomaty w hełmie Wehrmachtu. Profil Ukraińca jest zamknięty i nie wszyscy mogą zobaczyć jego wpisy oraz zdjęcia. Mimo to Szarijowi udało się uzyskać dostęp do tych materiałów.

Na profilu Wasilija Maruszczynca pojawiały się też wpisy antysemickie, antywęgierskie i antyromskie – zauważa RMF FM. Ukraiński bloger oskarża władze w Kijowie o to, że od lat wiedziały o poglądach konsula, ale do tej pory nie reagowały.

Dopiero teraz MSZ Ukrainy zdecydowało się na odwołanie dyplomaty. Wszczęto też wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

Gaj/rmf

Komentarze

Zobacz także

Oto jak będzie wyglądała Polska za administracji Trumpa! ANALIZA!

Redakcja malydziennik

Tak Breivik chciał przechyrzyć służby więzienne. Planował użyć ogłoszeń matrymonialnych do szerzenia swojej ideologii

Redakcja malydziennik

Teraz wszystko w rękach prezydenta

Redakcja malydziennik
Ładuję....