POLITYKA

No i zaczyna się ! Ukraiński konsul chce zabrać Polsce wschodnie granice

Do odebrania wschodnich terenów Polsce wzywał na Facebooku ukraiński konsul w Hamburgu. Wasilij Maruszczync wychwalał też we wpisach nazistów i domagał się „rozprawy z Romami”. Resort spraw zagranicznych Ukrainy natychmiast odwołał dyplomatę z funkcji.

Skandal ujawnił ukraiński bloger Anatolij Szarij. W opublikowanym w serwisie YouTube nagraniu pokazał posty konsula, w których ten wzywał do rewizji granic z Polską oraz prezentował poglądy rasistowskie i nazistowskie.

Szarij nazwał Maruszczynca miłośnikiem SS, a na dowód zacytował jego słowa, że „być faszystą to zaszczyt”. Bloger pokazał też zdjęcie dyplomaty w hełmie Wehrmachtu. Profil Ukraińca jest zamknięty i nie wszyscy mogą zobaczyć jego wpisy oraz zdjęcia. Mimo to Szarijowi udało się uzyskać dostęp do tych materiałów.

Na profilu Wasilija Maruszczynca pojawiały się też wpisy antysemickie, antywęgierskie i antyromskie – zauważa RMF FM. Ukraiński bloger oskarża władze w Kijowie o to, że od lat wiedziały o poglądach konsula, ale do tej pory nie reagowały.

Dopiero teraz MSZ Ukrainy zdecydowało się na odwołanie dyplomaty. Wszczęto też wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

Gaj/rmf

Komentarze

Zobacz także

PiS zwiał Platformie. Idzie jak burza i trudno go będzie dogonić [SONDAŻ]

Redakcja malydziennik

Oni już nawet nie udają, że jutro COŚ ma się zacząć. "Dzisiaj jest ostatni dzień, kiedy można rozwiązać konflikt" – mówi Petru

Redakcja malydziennik

Chiny wyprodukowały największy samolot pasażerski świata!

Ładuję....