POLITYKA

No i zaczyna się ! Ukraiński konsul chce zabrać Polsce wschodnie granice

Do odebrania wschodnich terenów Polsce wzywał na Facebooku ukraiński konsul w Hamburgu. Wasilij Maruszczync wychwalał też we wpisach nazistów i domagał się „rozprawy z Romami”. Resort spraw zagranicznych Ukrainy natychmiast odwołał dyplomatę z funkcji.

Skandal ujawnił ukraiński bloger Anatolij Szarij. W opublikowanym w serwisie YouTube nagraniu pokazał posty konsula, w których ten wzywał do rewizji granic z Polską oraz prezentował poglądy rasistowskie i nazistowskie.

Szarij nazwał Maruszczynca miłośnikiem SS, a na dowód zacytował jego słowa, że „być faszystą to zaszczyt”. Bloger pokazał też zdjęcie dyplomaty w hełmie Wehrmachtu. Profil Ukraińca jest zamknięty i nie wszyscy mogą zobaczyć jego wpisy oraz zdjęcia. Mimo to Szarijowi udało się uzyskać dostęp do tych materiałów.

Na profilu Wasilija Maruszczynca pojawiały się też wpisy antysemickie, antywęgierskie i antyromskie – zauważa RMF FM. Ukraiński bloger oskarża władze w Kijowie o to, że od lat wiedziały o poglądach konsula, ale do tej pory nie reagowały.

Dopiero teraz MSZ Ukrainy zdecydowało się na odwołanie dyplomaty. Wszczęto też wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

Gaj/rmf

Komentarze

Zobacz także

Owsiak przestał milczeć! Przez ministra sprzęt medyczny WRACA do magazynów.

K.D.

Atak we francuskim gimnazjum. Wiele osób rannych! Kto za tym stoi?

OTO do czego doprowadziła polityka otwartych drzwi dla migrantów w Europie! SZOKUJĄCE!

Redakcja malydziennik
Ładuję....