ARCHIWUM

Niezwykłe! Utopiono go w beczce z fekaliami, bo nie chciał podeptać różańca!

Bł. ks. Józef Kowalski SDB zginał śmiercią męczeńską w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Charyzmatyczny salezjanin trafił do obozowej kompanii karnej za odmowę podeptania różańca. Duchownego, wychowanka salezjańskiej szkoły w Oświęcimiu, 76 lat temu, utopiono w beczce z fekaliami.

 

Wśród licznych wstrząsających relacji, które oddają gehennę duchownych w niemieckim obozie Auschwitz, jedna dotyczy śmierci salezjanina, ks. Józefa Kowalskiego, który w 1941 r. odprawił potajemnie kilka Mszy św. w obozowych blokach. Podczas przeszukania przed transportem grupy duchownych do obozu w Dachau znaleziono u niego różaniec. Mimo polecenia, kapłan nie podeptał różańca, za co trafił ponownie do karnej kompanii pracującej w Birkenau.

„Kopali tam rów odwadniający zwany Königsgraben (rów królewski). 10 czerwca 1942 r. część z nich podjęła ucieczkę z miejsca pracy. W odwecie kilkudziesięciu pozostałych zostało zastrzelonych, a ponad 300 skierowano do komory gazowej. Jednak z nieznanych powodów kilku więźniów z tej grupy wycofano, wśród nich ks. Kowalskiego. Zaczął się dla nich okres straszliwych tortur: zrzucanie z nasypu, topienie w gnojówce, kopanie w błocie. Któregoś dnia kapo wezwali ks. Kowalskiego, kazali mu wejść i wygłosić kazanie. Ksiądz odmówił modlitwy Pod Twoją obronę, Ojcze nasz, Zdrowaś Mario. Po zakończeniu kapo Karol Langenhagen zepchnął go z beczki i zaczął kopać. Kilka dni później, w nocy z 3 na 4 lipca, ks. Kowalski ponownie został wezwany, tym razem przez kapo Józefa Mitasa. Następnego dnia ten sam kapo pokazał jednemu z więźniów ciało księdza zabrudzone fekaliami. Najprawdopodobniej został on utopiony w beczce z nieczystościami” – relacjonuje Wontor-Cichy, pracownik Centrum Naukowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w pracy poświęconej salezjanom więzionym w Auschwitz.

Józef Kowalski SDB urodził się 13 marca 1911 w Siedliskach. W 1922 rozpoczął naukę w Zakładzie Salezjańskim im. św. Jana Bosko w Oświęcimiu. Wstąpił do nowicjatu salezjanów i po jego ukończeniu 24 lipca 1928, w Czerwińsku złożył śluby zakonne na ręce ks. Augusta Hlonda. Studiował filozofię i teologię w Krakowie.

Śluby wieczyste złożył 29 czerwca 1934, a 29 maja 1938 przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa Stanisława Rosponda i podjął pracę jako sekretarz inspektorialny ks. inspektora Adama Cieślara. Prowadził działalność katechizacyjną wśród dzieci i młodzieży przebywających w pogotowiu opiekuńczym.

23 maja 1941 został aresztowany przez gestapo i przewieziony do więzienia na ul. Montelupich, a następnie 26 czerwca 1941 do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz i zarejestrowany jako numer 17350.

Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.

Komentarze

Zobacz także

Szydło prosto z mostu: Kandydatura Donalda Tuska na szefa RE to nie jest sprawa polskiego rządu, ale…

Redakcja malydziennik

Co on zrobił! Nie uwierzysz, jak podczas G20 zachował się Macron, zobacz nagranie!

Redakcja malydziennik

Ohydne praktyki chińskich producentów głęboko mrożonego ciasta. Sprawdź w jaki sposób wykorzystują ludzkie włosy!

Redakcja malydziennik
Ładuję....