CYWILIZACJA

Niezwykłe odkrycie polskich naukowców: zabawki dzieci ze średniowiecza są łudząco podobne do…

Wydaje się, że wiele zmieniło się w zachowaniu dzieci od średniowiecza do współczesności. Wszechobecna digitalizacja sprawiła, że także one mają odrębny sposób zabawy. Czy aby na pewno?

Dr Paulina Romanowicz, badaczka z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie dotarła do bardzo ciekawej zależności dotyczącą zabawek w wieku wczesnodziecięcym. Otóż największa zmiana w nich dotyczy materiału wykonania, zasady działania i najbardziej lubiane zabawki pozostały te same.

 

Dzieci w średniowieczu bawiły się podobnie jak dzisiejsze dzieci grzechotkami, drewnianym mieczami, a nawet lalkami. Obowiązkową zabawką były także kulki i miniaturowe naczynka. Zaskakujące podobieństwo odnaleziono dzięki pracom archeologicznym w średniowiecznych miastach.

 

Odnajdują tam nie tylko same zabawki, ale także źródła pisane, opisujące trwające krotochwile. W całej Europie odnajdywane są murmelki, czyli malutkie gliniane kulki, naczynia przeznaczone dla dziecięcych rąk wykonane z gliny lub cyny. Podobne materiały wykorzystywano bo budowy lalek. Kukiełki budowane był głównie z gliny i drewna.

 

Badacze dostrzegają jedną różnicę – obecnie zmieniły się detale i materiał wykonania. Obecnie królują tworzywa sztuczne. Nie zmienia to jednak podejścia dzieci do zabawek – używają ich w niemal identyczny sposób, co dzieci w ich wieku przed tysiącem lat.

 

Co ciekawe podobne zabawki istniały także w starożytności i to niezależnie od rejonu występowania. Wg dr Romanowicz, spowodowane jest to naszą naturą i wynikającymi z niej potrzebami biologicznymi.

 

Przykładem żywotności idei zabawek jest fidget spinner. Przez tysiąclecia znane były bączki i buczki, ich zasada działania była podobna do dzisiejszych tego typu urządzeń – po wprawieniu w ruchu, zabawka wirował, powodując świst powietrza i oddziałowując na zmysły. Buczki była fragmentami kości z dziurą w środku, przez które przewlekało się sznurek i wprawiano ją w ruch wirowy. Na podobnej zasadzie działają dzisiejsze fidgety – które zachwycają właśnie ruchem wirowym.

 

Spowodowane jest to naszej chęci do szalonych zabaw i wykazaniu się w zadaniu – np. w sprawnym kręceniu krążkiem. Tak też ciężko jest nam wymyślić cokolwiek nowego…

Źródło: tvp.info

Komentarze

Zobacz także

UWAGA! W Polsce działa kilku bojowników Państwa Islamskiego!

Redakcja malydziennik

BRAMA PIEKIEŁ: dramatyczna relacja z wielkiego ognia w Portugalii: zostawili dziecko z wujkiem i…

Redakcja malydziennik

„Tęczowa msza” na Paradzie Równości w Warszawie? „To wulgarna prowokacja”

Adam Gaafar
Ładuję....