RELIGIA

NIEZAWODNY sposób na UZDROWIENIE. Matka Boża Świdnicka niebawem będzie koronowana

W kościele, w którym był ten obraz, doszło do licznych uzdrowień. Człowiek, który ledwie dowlekł się do jej oblicza, wyszedł z kościoła na nogach. Kapłan, który obiecał szerzyć jej kult…

Matka Boża Świdnicka znana jest z licznych łask. Jej obraz znajduje się w jednej z kaplic katedry w Świdnicy. Zwany jest też "Maria in sole" – Maryją w słońcu, ze względu na promienistą poświatę otaczającą Matkę Bożą. 

 

Maryja na obrazie stoi na księżycu, ubrana jest w błękitną wierzchnią szatę i czerwoną spodnią. Na lewym ręku trzyma Dziecię Jezus, a Dzieciątko lewą rączką chwyta rękę Matki, prawą zaś wspiera na Jej biodrze. Obraz został namalowany na desce między 1460 a 1470 r.

 

Do wznowienia kultu związanego z obrazem przyczyniły się zapewne niezwykłe uzdrowienia, jakie zaszły w ósmym dziesiątku siedemnastego wieku. W 1674 r. w kościele odzyskał nagle zdrowie pewien rajca miejski, który ledwo dowlókł się do kościoła. W r. 1675 cudownie uleczonych zostało kilkoro ludzi: jakiś umierający już człowiek, dziecko opuszczone przez ziemskich lekarzy, chłopiec i pewna kobieta.

 

Główną przyczyną wznowienia kultu Najświętszej Marii Panny czczonej w świdnickim kościele było cudowne uzdrowienie jezuity Franciszka Paravicinusa. Był on nauczycielem w świdnickim gimnazjum jezuickim. W r. 1680 zgłosił się ochotniczo do opieki nad chorymi na dżumę w Kłodzku. Zachorował tam na tę straszną chorobę, wzywał opieki Świdnickiej Pani i ślubował, że po wyzdrowieniu będzie szerzył Jej cześć. Cudownie uleczony wrócił do Świdnicy, gdzie w 1681 roku kazał obraz odnowić i umieścić w oszklonej gablocie. Wkrótce potem, w 1684 r. ojciec Franciszek wyjechał na misje do Indii i zapewne nigdy nie dowiedział się, że jego współbracia kapłani w latach 1686-1687 w dawnej kaplicy cechu rzeźników kazali zbudować ołtarz i umieścili w nim wizerunek Marii.

 

Głośno było o cudach zdarzających się za przyczyną Matki Boskiej Świdnickiej. W r. 1698 wyzdrowiały cudownie dwie kobiety, w roku 1705 orędownictwu Matki Boskiej zawdzięczano cudowne ocalenie wieży kościelnej od pożaru po uderzeniu pioruna.

 

 

Pod koniec XVII wieku Matka Boża Świdnicka otrzymała srebrną, pozłacaną sukienkę, która została skradziona w 1969 r. Nową suknię i korony dla wizerunku Matki Bożej przygotował p. Mariusz Drapikowski, znany artysta, który wykonał m. in. suknię dla Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. 

 

Sukienka została pobłogosławiona przez Ojca św. Franciszka podczas Mszy św. sprawowanej na Jasnej Górze z okazji 1050-lecia Chrztu Polski 28 lipca 2016 r.
 
 
Uroczysta papieska koronacja wizerunku Matki Bożej Świdnickiej odbędzie się 13 maja 2017 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Legata Ojca św. Franciszka z udziałem Episkopatu Polski.
 
 
Przygotowaniem duchowym do aktu koronacji są Msze św. i nabożeństwa fatimskie sprawowane w każdy 13-ty dzień miesiąca o godz. 18.00 pod przewodnictwem Biskupa Świdnickiego
Źródło: katedra.swidnica.pl

Komentarze

Zobacz także

Franciszek poprosił Polaków o jedną rzecz. "Wam wszystkim, którzy to robicie, z serca błogosławię!"

Redakcja malydziennik

Franciszek: nawrócenie to porzucenie wygody, idoli, pieniądza i…

Redakcja malydziennik

ZOBACZ co się dzieje, jak zaczniesz praktykować okultyzm!

Ładuję....