WYDARZENIA

Niesamowite! W Poznaniu wystartuje pierwsza w Polsce wypożyczalnia elektrycznych aut!

Portal bankier.pl donosi, że Poznań jako pierwsze miasto w Polsce wprowadzi w mieście usługi samochodów współdzielonych (ang. car-sharing). Około 200 samochodów hybrydowych i elektrycznych będą mieli do dyspozycji mieszkańcy Poznania. System ma wystartować na przełomie września i października.

W środę prezydent miasta Jacek Jaśkowiak podpisał list intencyjny w sprawie uruchomienia usługi z firmą Cherry Car. Prezydent ma nadzieję, że Car-sharing stanie się dobrą alternatywą dla posiadania własnego auta. Jaśkowiak oznajmił w środę, że gdy system ruszy – zastanowi się on nad sprzedażą własnego auta.

 

"Chcemy odwołać się do oszczędności poznaniaków – korzystanie z car-sharingu może okazać się tańsze niż całoroczne utrzymanie własnego pojazdu. W Poznaniu mamy spory problem z nadmiernym ruchem kołowym, stawiamy na transport zrównoważony, oferując różnego rodzaju alternatywne formy komunikacji. Jedna z nich to car-sharing, czyli wypożyczanie auta na krótki czas, wprost z ulicy praktycznie bez formalności" – stwierdził prezydent Poznania.

 

Wypożyczenie samochodu ma być odpłatne i w pełni zautomatyzowane. Firma, która uruchomi usługę podkreśla, że auta mają być udostępniane za pomocą specjalnej aplikacji, samochody będą rozmieszczone na terenie miasta. Dodatkowo atrakcyjny będzie fakt, że wynajem będzie można zakończyć w dowolnej lokalizacji, w której można by zaparkować prywatnym samochodem.

 

Przedstawiciel firmy powiedział także, że stawki mają być konkurencyjne wobec taksówek. Na początek flota będzie liczyć 180 samochodów hybrydowych i 20 elektrycznych.

System krótkoterminowego wypożyczania samochodów dla Poznania został opracowany na podstawie rozwiązań i przykładów z innych miast europejskich posiadających podobne usługi. Poznań będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym firma uruchomi system car-sharingu.

Ratusz zapowiedział sporo udogodnień dla osób które będą korzystały z nowej usługi. Użytkownicy car-sharingu bez problemu zaparkują w centrum miasta. Nie będą musieli płacić za postój w strefie płatnego parkowania, ponieważ koszty poniesie firma świadcząca usługę. Dla samochodów współdzielonych zostaną też wyznaczone specjalne koperty w pasie drogowym poza strefą 

Firma przewiduje stopniowy rozwój systemy a także całkowitą eliminację aut hybrydowych i zastąpienie ich w przyszłości wyłącznie autami elektrycznymi.

Czy śladem Poznania pójdą inne większe miasta w Polsce?

Źródło: bankier.pl

Komentarze

Zobacz także

Próba zabójstwa Ukraińców budujących metro w Warszawie. Ktoś wrzucił do ich mieszkania…

Adam Gaafar

Oto potęga matczynej intuicji. Gdyby posłuchała lekarzy, miałaby córkę w grobie

Redakcja malydziennik

Nie będzie wstrzymania wycinki puszczy? Zaprzestanie "spowoduje szkody w środowisku" o wartości…

Redakcja malydziennik
Ładuję....