WYDARZENIA

Niesamowite! Polska ziemia kryje skarby sprzed 2,5 tysiąca lat. Właśnie je odnaleziono

Skarb sprzed 2,5 tys. lat odkryto w Lubatowej k. Krosna w Beskidzie Niskim. "Znaleziono m.in. bransolety z brązu, szklane paciorki i fragmenty naczyń" – powiedział PAP dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

Skarb sprzed 2,5 tys. lat odkryto w Lubatowej k. Krosna w Beskidzie Niskim. "Znaleziono m.in. bransolety z brązu, szklane paciorki i fragmenty naczyń" – powiedział w czwartek PAP dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski. 

 

"W ostatnich dniach do naszego muzeum przyniesiono bransoletę z brązu. Osoba, która przyniosła wskazała również miejsce, gdzie znalazła pochodzący z V wieku przed narodzeniem Chrystusa przedmiot" – wyjaśnił Gancarski.

 

Archeolodzy z krośnieńskiego muzeum przebadali ten teren. Natrafiono na kolejne dwie bransolety z brązu o kilku zwojach. Znaleziono również dziewięć całych i fragmenty ośmiu szklanych paciorków. Wszystkie paciorki mają oczkowate kształty, tzw. pawie oczka. Odkryto też fragmenty ozdób z brązu oraz dwa fragmenty naczyń. Jedno z nich było naczyniem służącym do warzenia soli.

 

"Zabytki pochodzą z początków epoki żelaza. Należy je łączyć z kulturami zakarpackimi, które z południa przenikały wtedy na ziemie dzisiejszej Polski. Zostały wykonane daleko od miejsca ukrycia skarbu" – dodał Gancarski.

 

Zwrócił uwagę, że szczególną wartość mają szklane paciorki. "Na Podkarpaciu mamy bardzo mało takich przedmiotów. Nie można wykluczyć, że zostały wytworzone np. w Grecji, czy nawet w Egipcie" – zaznaczył.

 

Gancarski podkreślił, że gdyby nie osoba, która znalazła bransoletę archeolodzy do skarbu prawdopodobnie nigdy by nie dotarli. "Był zlokalizowany w głębokim lesie, na stromym zboczu strumienia. Mógł w każdej chwili ulec zniszczeniu, bo jest to teren osuwiskowy" – podkreślił.

 

Przedmioty pochodzące ze skarbu z Lubatowej będzie można jeszcze w tym roku oglądać w Muzeum Podkarpackim.(PAP)

Źródło: PAP/NAUKA

Komentarze

Zobacz także

Ten tajfun to prawdziwy szatan! Miotał ludźmi jak chciał, zabił co najmniej 16 osób! [WIDEO]

Redakcja malydziennik

Sąsiedzi są w szoku! Kobieta wyrzuciła noworodka z 17. piętra

Adam Gaafar

MASAKRA na ŚLĄSKU! Płoną…

Adam Gaafar
Ładuję....