POLITYKA

NIESAMOWITA HISTORIA! Szatan przez sto lat ukrywał tę książkę! Gdy ją odkryto stała się wielkim bestsellerem

Mowa o jednej z najpopularniejszych książek chrześcijańskich – „O prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Jej historia to dowód na potęgę osobowego zła, ale także na to, że w starciu z nim Bóg zawsze wygrywa!

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort był absolutnym szaleńcem – w najlepszym tego słowa znaczeniu – który z pasją ewangelizował niemal każdego napotkanego człowieka. Jego największą miłością, obok Pana Boga, była Matka Boża, którą uważał na Pośredniczkę licznych łask. Z pasją odmawiał różaniec i namawiał do jego odmawiania niemal wszystkich!

 

Głośna jest historia, gdy święty Ludwik podróżował statkiem z protestantami. W pewnym momencie wyjął różaniec i zaczął namawiać jednego z nich, by zaczął się na nim modlić. Nie uznający tej modlitwy protestant wyśmiał Ludwika. Ten jednak nie ustawał i usilnie starał się przekonać współpodróżnika. Po chwili pojawili się przyjaciele nagabywanego i wyśmiewali upartego księdza. Ten zaś – niezrażony – głośno odmawiał różaniec. Pierwsza dziesiątka – śmiech i drwiny. Pierwsza tajemnica – naigrywania i nieprzystojne żarty. Ludwik, nie zważając na krnąbrnych towarzyszy, modlił się jednak dalej. Po drugiej części coś pękło w duszach protestantów. Powoli zaczęli przyłączać się do modlitwy. Gdy statek docierał do celu, wszyscy byli omodleni różańcem, zaś Ludwik kończył wygłaszać płomienne kazanie o Matce Bożej.

 

Trudno się więc dziwić, że pewnego razu Ludwik, świadek licznych cudów za sprawą Matki Bożej, postanowił napisać dzieło, które odda nie tylko wielkość Maryi, ale także będzie stanowiło cenną naukę, w jaki sposób kształtować w sobie pobożność Maryjną i oddawać cześć Najświętszej Dziewicy. Już podczas pisania tej książki, kapłan nie miał wątpliwości: szatan zrobi wszystko, by jak najmniej osób przeczytało te słowa…

 

Wróg pokonany!

„Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” – bo tak zatytułował dzieło św. Ludwik – powstał w 1712 roku, jednak aż do 1842 pozostał książką szerzej nieznaną. Największy wróg Maryi – szatan – powoli realizował swój plan, przewidziany zresztą przez autora dzieła.

 

Jednak właśnie w ponad sto lat po powstaniu „Traktatu…” został on przypadkowo odnaleziony w starym kufrze, w domu zakonnym w Saint Laurent-sur-Sevre. Przesłano go do Rzymu, gdzie właśnie toczył się proces beatyfikacyjny autora.

 

Dzieło, które zyskało aprobatę papieża, podbiło świat! Przetłumaczono je na wiele języków, sprzedawano w setkach tysięcy egzemplarzy, tak że stało się niezwykłym materiałem propagującym duchowość Maryjną. Wróg został pokonany!

 

Lektura Jana Pawła II

Książka wpłynęła też na polskich świętych, a także wielkie postacie Kościoła. Pod jej ogromnym wrażeniem był św. Maksymilian M. Kolbe, zresztą kolejny osławiony propagator i „szaleniec” Niepokalanej, którego metody ewangelizacji bliskie były św. Ludwikowi (przypadek?). Inną, uznaną postacią w Kościele, dla której dzieło św. Ludwika stanowiło „must read” był kardynał Stefan Wyszyński, kapłan, który swój program duszpasterski zakorzenił głęboko w Maryjnej pobożności.

 

Jednak najbardziej doniosłą postacią, na którą książka św. Ludwika wywarła przemożny wpływ był Karol Wojtyła czyli św. Jan Paweł II. Polski papież przebył fascynującą drogę duchową jeśli chodzi o pobożność Maryjną – ważnym momentem w jego życiu była niewątpliwie zamach dokonany w rocznicę objawień Fatimskich. Jednak Matka Boża od dzieciństwa ogrywała w jego życiu istotną rolę. „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” i postulowane w nim oddanie się w dobrowolną niewolę Maryi miał umocnić Maryjność Jana Pawła II. To najpewniej właśnie za sprawą „Traktatu…” papież uczynił zawołaniem swojego życia hasło: Tottus Tuus”. Dewiza ta znalazła się testamencie wielkiego papieża naszych czasów.

 

I pomyśleć, że szatan planował ukryć dzieło św. Ludwika przed światem…

 

Właśnie ukazało się nowe, pięknie wydane tłumaczenie książki ŚW. LUDWIKA MARII GRIGNION DE MONTFORT „TRAKTAT O PRAWDZIWYM NABOŻEŃSTWIE DO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY”, wyd. Esprit, Kraków 2017. 

Źródło: Wydawnictwo Esprit

Komentarze

Zobacz także

Ryszard Petru pała żądzą ZEMSTY! Na jego celowniku znalazł się znany poseł opozycji!

Redakcja malydziennik

Agnieszka Holland przeszła samą siebie! "Mnie się te miesięcznice z miesiączką kojarzą"

Redakcja malydziennik

W Niemczech już nie chadecja, a hadecja! Smutny koniec politycznej reprezentacji chrześcijan!

Redakcja malydziennik
Ładuję....