ARCHIWUM

Niepodległość za 35 000 zł. Koszmarne i absurdalne

Każda kosztuje ok. 35 tys. tys. złotych, a ma ich powstać, głównie ze środków publicznych, ponad sto. Ławeczki niepodległości Ministerstwa Obrony Narodowej mają uczcić stulecie niepodległości Polski. To kolejny wyjątkowo nieestetyczny przykład marnotrawienia państwowych pieniędzy.

Prostopadłościenny betonowy blok przypominający nagrobek, ze świecącym czerwonym napisem „niepodległa” i przyczepionym siedziskiem w kształcie fotela w autobusie. Ten z kolei element wykonany jest z blachy nierdzewnej. – Estetyczny dramat – podsumowują krótko autorzy facebookowego profilu Fundacja Wzornictwo i Ład. – Oby nie stanęły w waszej okolicy.

MON wykłada 80 proc. kosztów każdej ławeczki – resztę będzie musiał dołożyć samorząd, który będzie zainteresowany jej ustawieniem. Na razie zainteresowana była Warszawa i instalację można „podziwiać” w Parku Łazienkowskim. Ławkę zainstalowano również na nadwiślańskim bulwarze we Włocławku oraz w Pruszkowie.

Cała „prawdziwie patriotyczna” inicjatywa będzie kosztowała blisko 4 mln złotych. Czemu aż tyle? Betonowe sarkofagi z blaszanym siedzeniem mają bowiem dodatkowe funkcje – wygrywają pieśń „My Pierwsza Brygada”, emitują treść depeszy Józefa Piłsudskiego o powstaniu niepodległej Polski i automatycznie podświetlają napis „niepodległa” po zmierzchu. Do tego dochodzi możliwość naładowania urządzeń mobilnych czy połączenia się z internetem, którą też ławki mają oferować.

Ciekawy był skład jury, który wybrał „najpiękniejszy” model patriotycznego siedziska – zgłoszono bowiem 26 projektów. Nie powołano do niego żadnego projektanta zajmującego się wzornictwem przemysłowym ani architekta. Co tam bowiem kompetencje – liczą się patriotyczne intencje i do tego wystarczyło zaproszenie do oceny prac dwóch delegatów z MON, prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego oraz dyrektora Wojskowego Biura Historycznego. Prezes Związku Artystów Plastyków był w mniejszości.

Cała historia jest dowodem na to, że nawet gdy brakuje pieniędzy na podwyżki dla pracowników budżetówki lub na rozwijanie społecznych programów – na krzewienie łopatologicznego patriotyzmu kasa znajdzie się zawsze.

Źródło: Strajk.eu

Fot: Weekend FM

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/pis-broni-niepodleglosci-i-bezpieczenstwa-polski-platformersi-bezsilni/

 

Komentarze

Zobacz także

Jest tylko jeden warunek zbawienia, ale on wymaga…

Redakcja malydziennik

„Na początku tak nie było”. Mocna odpowiedź na pomysły zwolenników Komunii dla rozwodników!

Redakcja malydziennik

Niemieccy biskupi popadli w HEREZJĘ. Dopuszczają ludzi w stanie grzechu ciężkiego do Komunii

Redakcja malydziennik
Ładuję....