RELIGIA

„Nieoficjalne” pismo Watykanu rozważa kapłaństwo kobiet… Czy duch czasów ma zmieniać jasną wolę Jezusa?

Czy czeka nas katolicka debata na temat twierdzenia jasno i zdecydowanie odrzuconego przez św. Jana Pawła II? Czy ktoś chce otworzyć dyskusję nad kapłaństwem kobiet? Publikacja „La “Civiltà Cattolica” skłania do takich pytań.

„La Civiltà Cattolica” – to nie jest zwykłe pismo. I to przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze publikowane w nim teksty mają „imprimatur” Stolicy Apostolskiej, a po drugie na czele tego pisma stoi o. Antonio Spadaro, jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka. I właśnie w tym piśmie ukazał się tekst jawnie sprzeczny nie tylko z nauczaniem Kościoła, Jego Tradycją, ale też wolą Jezusa Chrystusa.

 

Przesada? Niestety nie! Mowa o tekście o. Giancarlo Pani SJ. Jego autor sugeruje, że decyzja o odmowie święcenia kobiet na kapłanki powinna zostać ponownie rozpatrzona, a być może uchylona. Powodem ma być zmieniające się miejsce kobiet w społeczeństwie i rodzinie. Zmiany te sprawiają, że ludzie nie są w stanie zrozumieć, zdaniem jezuity, jak może współistnieć w Kościele odmowa wyświęcanie kobiet z uznaniem ich równej godności. A do tego wśród części wiernych istnieje niepokój odnośnie kapłaństwa kobiet.

 

Jeszcze kilka lat temu za takie poglądy Kongregacja Nauki Wiary jasno i zdecydowanie upominała kapłanów, a gdy trzeba ostrzegała o możliwych konsekwencjach. Teraz opinie takie publikuje się w piśmie, w którym każdy tekst musi zostać zaakceptowany… Inna sprawa, że argumentacja o. Paniego jest skandaliczna. Jeśli bowiem uznać, że brak zrozumienia doktryny powinien być wskazówką do jej zmiany, to w kolejce do zmiany jest choćby rozumienie Eucharystii czy Trójcy Świętej. One także są nierozumiane przez ludzi, a współczesne myślenie w ogóle wyklucza pewne dogmaty. Czy w takim razie „La “Civiltà Cattolica” zamieści teksty wzywające do zmiany także tych twierdzeń? I czy Stolica Apostolska uzna, że twierdzenia takie – choć jasno odrzucone ex cathedra przez św. Jana Pawła II i papieża Franciszka także – powinny znajdować się w posiadającym imprimatur piśmie? A może tekst ten stanowi tylko zapowiedź dyskusji w Kościele i na ten temat?

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl/LifeSiteNews/SettimoCielo

Komentarze

Zobacz także

„Chrześcijanie będą siedzieć cicho, nie będą się wychylać, będą zbierać się w niewielkie wspólnoty i będą prześladowani. To już się zaczęło” – wieszczy duchowny!

Abp Sheen: Piekło istnieje naprawdę! A jak wygląda?

Redakcja malydziennik

Szał zabijania wyzyskuje imię Boże

Redakcja malydziennik
Ładuję....