CYWILIZACJA

Niemieckie szkoły chcą uczyć języka… arabskiego i perskiego

Rząd w Dolnej Saksonii chce lepiej integrować dzieci uchodźców przez nauczanie w szkołach ich ojczystych języków – pisze "Rzeczpospolita".

Szkoły średnie w Dolnej Saksonii chcą w przyszłości wprowadzić języki takie jak arabski, turecki, perski i polski do programu nauczania.

 

Wniosek w tej sprawie złożyły kluby SPD i Zielonych landtagu w Hanowerze. Koalicja rządząca w Dolnej Saksonii ma nadzieję, że będzie to wsparciem dla uczniów, dla których język niemiecki jest językiem obcym. CDU i FDP obawiają się, że będzie to przeszkodą w integracji imigrantów. Związek Filologów ma wątpliwości, czy uda się znaleźć odpowiednich nauczycieli.

 

Koncepcja przedstawiona przez partię SPD i Zielonych przewiduje wspieranie wielojęzyczności uczniów tak dalece, że oceny z ich języków ojczystych będą uwzględniane na świadectwach. W długiej perspektywie myśli się o wprowadzeniu języka arabskiego i tureckiego na maturze.

 

W innych krajach związkowych RFN poszerzony program nauki języków obcych w szkołach jest już na porządku dziennym. Na przykład w Hamburgu uczniowie w zależności od szkoły, obok najpopularniejszych języków obcych, uczą się także polskiego, rosyjskiego, tureckiego czy chińskiego. Te języki uznane są także za przedmioty maturalne. W Nadrenii Północnej-Westfalii język turecki nauczany jest w gimnazjach.

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Pogodowy ARMAGEDON – ostrzeżenie dla całej Polski! ZOBACZ, co się stanie

Adam Gaafar

W tych spodniach możesz nie zostać wpuszczona do samolotu!

Precz z tragediami i katastrofami! Tylko dobre wiadomości się liczą!

Redakcja malydziennik
Ładuję....