ARCHIWUM

Niemcy wreszcie się obudziły. 40 proc. uważa islam za …

40 proc. Niemców uważa, że ich kraj jest infiltrowany przez islam, a dwie trzecie zarzuca rządowi, iż bardziej się troszczy o uchodźców niż o własnych obywateli – wynika z raportu Fundacji Friedricha Eberta cytowanego we wtorek w niemieckich gazetach.

28 proc. obywateli Niemiec uznało za prawdziwe zdanie: "W Niemczech nie można swobodnie wyrażać swoich poglądów, nie narażając się na kłopoty". Taki sam odsetek obywateli akceptuje ocenę: "Partie rządzące krajem oszukują naród".

 

O wynikach raportu, sporządzonego przez zbliżoną do SPD fundację, informują we wtorek między innymi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i "Sueddeutsche Zeitung".

 

Raport opiera się na ankiecie przeprowadzonej przez Instytut Badania Konfliktów i Przemocy Uniwersytetu Bielefeld, w której uczestniczyło 1 896 Niemców.

 

Autorzy raportu są zdania, że "klasyczne" skrajnie prawicowe postawy są stopniowo zastępowane przez "unowocześnioną wersję" skrajnie prawicowej ideologii opierającą się na "teoriach spiskowych wobec islamu, przekonaniu o istnieniu dyktatu opinii oraz na obrzucaniu elit wyzwiskami".

 

"+Nowa prawica+ przekazuje, posługując się pojęciami +tożsamość+ i +sprzeciw+, nacjonalistyczno-ludową ideologię w sposób bardziej subtelny, niż miało to miejsce w przypadku otwartego prawicowego ekstremizmu" – czytamy w "FAZ".

 

Autorzy raportu zwracają uwagę na silne podziały w społeczeństwie w kwestii uchodźców. 56 proc. ankietowanych oceniło pozytywnie fakt przyjęcia przez Niemcy wielu imigrantów, 24 proc. uznało to za częściowo dobre. Tylko 20 proc. oceniło źle politykę przyjmowania uciekinierów, a jedynie 6 proc. uważa, że uchodźcy wpłynęli negatywnie na ich własny styl życia. Co czwarty Niemiec obawia się natomiast, że w przyszłości dojdzie do obniżenia poziomu życia w ich kraju.

 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Andruszkiewicz ZAORAŁ boleśnie Niemców jednym wpisem! Czy Polacy powinni zamknąć zachodnią granicę?

Redakcja malydziennik

To po prostu szokujące! W Belgi poddali eutanazji dwoje dzieci!

Redakcja malydziennik

Prześladowanie, zdrada, nienawiść. To nas czeka w najbliższym czasie. Te zapowiedzi nie pozostawiają wątpliwości

Redakcja malydziennik
Ładuję....