RELIGIA

Niemcy przekraczają pewną granicę: ROZWODNICY dopuszczeni do komunii, póki co w "skrajnych przypadkach"

Biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer przygotował wytyczne dla duszpasterzy ze swojej diecezji. Dotyczą one zajmowania się osobami rozwiedzionymi. Dopuszcza w nich w „skrajnych przypadkach” możliwość udzielania Komunii osobom rozwiedzionym żyjącym w ponownych cywilnych związkach małżeńskich.

Według ordynariusza Ratyzbony chodzi o osoby, u których „z najwyższą moralną pewnością stwierdzona została nieważność pierwszego małżeństwa”, ta jednak „z formalnych względów i bez winy zainteresowanych nie może być prawnie udowodniona”. Bp Voderholzer powołuje się tu na wytyczne, które już w 2003 r. opublikował jego poprzednik, a dziś prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller.

 

Obecny ordynariusz Ratyzbony pisze, że duszpasterze powinni z wielką troską traktować wiernych, których sakramentalne małżeństwa się rozpadły, i zachęcać ich do aktywnego udziału w życiu Kościoła. Ten możliwy jest „w modlitwie osobistej i wspólnej, w różnych formach liturgicznych, w służbie i dawaniu świadectwa”, a także w czytaniu Pisma Świętego. Jeśli zainteresowani małżonkowie zapytają jednak o możliwość przystąpienia do Komunii, konieczna będzie rozmowa z duszpasterzem i rozeznanie ich drogi.

 

Bp Voderholzer przypomina też o możliwości przystąpienia do Komunii osób rozwiedzionych, które postanawiają „żyć w pełnej wstrzemięźliwości”. Według niemieckiego biskupa ta ostatnio nieco zapomniana opcja, o której nauczał już Jan Paweł II, powinna być dziś ponownie wzięta pod uwagę.

 

Wytyczne w sprawie duszpasterstwa osób rozwiedzionych jako pierwszy w Niemczech opublikował biskup Pasawy Stefan Oster, który zachęcał do bardzo rozważnego traktowania tematu. Wyprzedził on w ten sposób opublikowany w lutym przez niemiecki episkopat dokument komentujący adhortację apostolską „Amoris laetitia”.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

MOCNE słowa papieża Franciszka ws. aborcji. „To jak wynajęcie…”

Adam Gaafar

Znany telekaznodzieja prorokuje o Trumpie: On będzie…

Redakcja malydziennik

Maltańscy biskupi, którzy podważyli nauczanie Soboru Trydenckiego zapewniają: Idziemy za Franciszkiem!

Redakcja malydziennik
Ładuję....