ARCHIWUM

Niemcy chętnie wyrzuciliby już od siebie uchodźców. Najlepiej do…

Spada gotowość Niemców do przyjmowania uchodźców. 54 proc. uczestników sondażu dla fundacji Bertelsmanna uważa, że ich kraj nie poradzi sobie z większą liczbą imigrantów; dwa lata temu tego zdania było 40 proc. pytanych.

Ogromna większość ankietowanych opowiedziała się za relokacją uchodźców do innych krajów.

 

Od 2015 roku do Niemiec przyjechało 1,2 mln uchodźców, głównie z Syrii, Afganistanu i Iraku. "Wiele osób uważa, że doszliśmy do granicy obciążeń, jakim mogą podołać Niemcy. Gotowość do przyjmowania dalszych uchodźców wyraźnie spada" – czytamy w opublikowanym w piątek raporcie. "Nastroje w społeczeństwie ulegają zmianie" – ocenił szef Bertelsmanna Joerg Draeger.

 

Równocześnie o 5 pkt. proc., do 81 proc., wzrósł odsetek osób domagających się "sprawiedliwego" podziału uchodźców pomiędzy kraje Unii Europejskiej. "Niemcy spoglądają z satysfakcją na minione lata, kiedy tak przyjaźnie przyjęli tak wielu uchodźców. Teraz mówią jednak: kolej na inne kraje" – powiedział Draeger.

 

88 proc. pytanych uważa, że uchodźcy powinni jak najszybciej otrzymać pozwolenie na pracę; 77 proc. popiera ich szybką integrację.

 

Raport Bertelsmanna potwierdził różnice w podejściu do problemu uchodźców między mieszkańcami wschodnich Niemiec, czyli byłej NRD, a zachodniej części kraju. Na wschodzie Niemiec tylko 33 proc. uczestników ankiety powiedziało, że uchodźcy przyjmowani są z otwartymi ramionami, natomiast na zachodzie taką opinię wyraziło 65 proc. pytanych.

 

Na zlecenie fundacji Bertelsmanna sondaż przeprowadził w styczniu 2017 roku instytut Kantar Emnid. W ankiecie uczestniczyło 2014 osób powyżej 14. roku życia. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

SZOK i CHAMSTWO Rosjan: w kolejnej trumnie ofiary katastrofy smoleńskiej dokonano makabrycznego odkrycia

Redakcja malydziennik

Wreszcie polskie państwo nie jest zwijane jak za dawnych lat!

Redakcja malydziennik

"Polak z Polakiem niech się trzyma, katolik z katolikiem". Oto rada szefa Radia Maryja

Redakcja malydziennik
Ładuję....