ARCHIWUM

Niedziela Miłosierdzia jest DZIŚ! Dowiedz się, jak być miłosiernym w obecnych czasach

"Chrystusowe wezwanie do miłosierdzia jest nadal aktualne" – piszą biskupi w liście przygotowanym na Niedzielę Miłosierdzia, 23 kwietnia. Biskupi podkreślają rolę pomocy udzielanej potrzebującym przez Caritas Polska, która w tym dniu obchodzi swe święto patronalne. Zachęcają też do wspierania dzieł Caritas, m.in. do wsparcia ofiar wojny w Syrii.

"Wciąż spotykamy się z obojętnością na los drugiego człowieka, przede wszystkim tego będącego daleko, ale i tego obok nas" – piszą biskupi w liście na Niedzielę Miłosierdzia. Podkreślają, że bieda w różnej postaci wciąż dotyka wiele milionów ludzi. „Tak wiele jest docierających do nas obrazów, że widzimy cierpienie, ale go nie dotykamy, słyszymy płacz, ale nie pocieszamy płaczących, widzimy pragnienie, ale go nie zaspokajamy” – mówił Ojciec Święty Franciszek w Rzymie w czerwcu 2016 r. (Rzym, 13 czerwca 2016 r.).

 

W Roku św. Brata Alberta, szczególnego świadka miłosierdzia, biskupi nawiązują do jego dewizy życiowej, by „być dobrym jak chleb” i w jej myśl, zachęcają do czynienia dzieł miłosierdzia w praktyce. „Nadszedł czas, aby zrobić miejsce wyobraźni” – pisał papież Franciszek w Liście Misericordia et misera. „Każdy jest umiłowany przez Boga, więc każdy ma mieć miłosierdzie w sercu, pamięci i działaniu” – czytamy w liście pasterskim Konferencji Episkopatu Polski.

 

Przykładem takiego działania są – jak piszą biskupi – dzieła prowadzone m.in. przez Caritas Polska. – Posługa Caritas nie jest jednak zwykłą działalnością charytatywną. To przede wszystkim kształtowanie postawy wrażliwości na los drugiego człowieka i odpowiedź na konkretne problemy dzisiejszego świata – podkreślają. Dodają, że „warunkiem niesienia miłosierdzia jest osobiste doświadczenie Miłosierdzia Bożego i zgoda na Jego działanie w życiu każdego z nas”. Nawiązując do encykliki Benedykta XVI Caritas in veritate, piszą, że „dyspozycyjna obecność wobec bliźnich na marginesach współczesnego świata staje się miarą wiarygodności Kościoła”.

 

Tego dnia decyzją Episkopatu w kościołach w całej Polsce do puszek będą zbierane ofiary na rzecz pomocy Syryjczykom.

Źródło: Episkopat

Komentarze

Zobacz także

ZOBACZ jak narodowcy biją się z KODowcami!

Redakcja malydziennik

UWAGA! Max Kolonko straszy III wojną światową! ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

Tak umierają biskupi: torturowali go, związali, wrzucili do rzeki i upozorowali samobójstwo

Redakcja malydziennik
Ładuję....