ARCHIWUM

Niebywałe CHAMSTWO Rosjan: przyszłoroczne wybory odbędą się w rocznicę aneksji Krymu!

Rosyjscy parlamentarzyści wystąpili z inicjatywą przeprowadzenia przyszłorocznych wyborów prezydenckich 18 marca, gdy przypadać będzie kolejna rocznica aneksji Krymu. Pierwotnym terminem był 11 marca. Pomysł poparła we wtorek Centralna Komisja Wyborcza.

Do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) wniesiony został projekt poprawek przewidujący m.in. możliwość przeniesienia terminu głosowania, jeśli w tygodniu zawierającym wyborczą niedzielę przypada dzień świąteczny. W Rosji takim wolnym od pracy dniem jest co roku 8 marca.

 

Inicjatywę ocenił pozytywnie przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin, który w minionych latach był wiceszefem administracji prezydenta i jednym z głównych architektów polityki wewnętrznej Władimira Putina. W przyszłym roku 18 marca przypada na niedzielę, a jednocześnie "zbiega się ze wspaniałym świętem, które obchodzimy już kilka lat" – powiedział we wtorek szef Dumy.

 

Kreml nie zajął na razie w tej sprawie stanowiska – poinformował we wtorek prezydencki rzecznik Dmitrij Pieskow. Jak wyjaśnił, "potrzebny będzie pewien czas na przemyślenie tej inicjatywy".

 

Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Ełła Pamfiłowa jest zdania, że przeniesienie terminu wyborów "byłoby celowe, jeśli przyjęte zostaną poprawki w ustawodawstwie" – poinformowały we wtorek wieczorem służby prasowe CKW.

 

Putin nie potwierdził dotąd, czy będzie w przyszłorocznych wyborach ubiegał się o kolejną kadencję. Media moskiewskie opierając się na sygnałach przekazanych im przez źródła na Kremlu oceniają, że start Putina jest przesądzony. Pojawiły się jednocześnie spekulacje, że będzie to ostatnia jego kadencja prezydencka.

 

18 marca 2014 roku Putin podpisał traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Federacji Rosyjskiej. Wcześniej na Krymie odbyło się referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji, którego wyników – niemal 97 proc. "za" – nie uznały kraje zachodnie ani Ukraina.

 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Źródło: awl/ mc/

Komentarze

Zobacz także

Będą zmiany w 500 plus. ZOBACZ, co planuje rząd

Redakcja malydziennik

Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego: Obiecuję, że Polska będzie wolna, suwerenna i uczciwa!

Redakcja malydziennik

Stonoga w areszcie! Do odsiadki ma prawie rok

Redakcja malydziennik
Ładuję....