POLITYKA

Niby nic nowego, a boli: Angela Merkel nie zgłasza zastrzeżeń do nieobecności Polski na G20, a jednocześnie pompuje Zachód

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w czwartek w Berlinie, że brak krajów z Europy Środkowej i Wschodniej na spotkaniu przygotowawczym przed przyszłotygodniowym szczytem G20 w Hamburgu nie jest wynikiem podziałów w Europie na Wschód i Zachód.

Merkel spotkała się w południe z szefami państw i rządów krajów europejskich należących do grupy G20: prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premier Wielkiej Brytanii Theresą May, premierami Włoch i Hiszpanii Paolo Gentilonim i Mariano Rajoyem, a także z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

 

Dodatkowo Merkel zaprosiła do Berlina premiera Holandii Marka Rutte i szefową rządu Norwegii Ernę Solberg.

 

"Bardzo intensywnie współpracujemy z naszymi wschodnioeuropejskimi partnerami. W zeszłym tygodniu spotkaliśmy się podczas Rady Europejskiej. Uczestnictwo tutaj ma wiele wspólnego ze wspólna agendą, nad którą pracujemy od lat. Jeśli chodzi o Norwegię, współpracujemy w dziedzinie globalnej ochrony zdrowia. Z Holandią prowadzimy z kolei intensywny dialog w dziedzinie cyfryzacji i handlu. Z tego powodu wybraliśmy na partnerów właśnie te kraje. To nie jest decyzja przeciwko komukolwiek" – powiedziała Merkel, odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy, czy skład uczestników spotkania nie podkreśla podziału Europy na Europę Zachodnią i Europę Środkowąi Wschodnią, którą w przyszłym tygodniu odwiedzi prezydent USA Donald Trump.

 

Merkel powiedziała, że na szczycie G20 państwa europejskie zaprezentują wspólne stanowisko w najważniejszych kwestiach międzynarodowych: ochronie klimatu, walce z międzynarodowym terroryzmem oraz walce z protekcjonizmem w handlu. Za ważny cel uznała ponadto "inkluzywny wzrost gospodarczy" tworzący miejsca pracy.

 

Niemiecka kanclerz wyraziła żal z powodu wycofania się Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego dotyczącego klimatu.

 

Jednym z tematów spotkania w Berlinie był kryzys migracyjny. Gentiloni apelował do uczestników o wsparcie w związku z rosnącą liczbą imigrantów docierających do Włoch. Macron zwrócił uwagę, że należy rozróżniać uchodźców zasługujących na azyl od imigrantów ekonomicznych. Prezydent Francji zapowiedział też walkę z "praktykami dumpingowymi".

 

Szczyt G20 odbędzie się 7-8 lipca w Hamburgu.

 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Trzeba „rozważyć delegalizację PO i .Nowoczesnej”. I są ku temu prawne podstawy!

Redakcja malydziennik

Kaczyński zapowiada, że będą wyciągnięte konsekwencje za okupację Sejmu!

Redakcja malydziennik

Po Nowym Roku fala podwyżek. Zobacz co zdrożeje

Redakcja malydziennik
Ładuję....