ARCHIWUM

Nawet nie wiesz, jak takie ośmiornice pomagają wcześniakom! Bez nich wyrywają wenflony, rurki, czy inne kabelki od aparatury, do których jest podpięty

Kilkadziesiąt bawełnianych ośmiorniczek, których macki przypominają pępowinę i pomagają w leczeniu wcześniaków, uszyli w niedzielę mieszkańcy Łodzi i turyści. Tego dnia odbył się finał Międzynarodowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych.

Akcję dziergania ośmiorniczek dla noworodków zorganizowało wspólnie łódzkie Centralne Muzeum Włókiennictwa (CMWŁ) i Fundacja Małych Serc. Jej organizatorzy zachęcali mieszkańców i turystów odwiedzających w niedzielę skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej przy CMWŁ do wspólnego dziergania przytulanek, które trafią do maluchów przebywających na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii.

 

"Ośmiorniczka i jej macki przez swój charakterystyczny kształt przypominają pępowinę, co daje wcześniakom przebywającym w inkubatorach poczucie bezpieczeństwa. Ta niewielka, miękka przytulanka przypomina przedwcześnie urodzonemu dziecku środowisko, w którym do tej pory się znajdowało w łonie matki. Dzięki zabawie z ośmiorniczką, maluch nie wyrywa wenflonów, rurek, czy innych kabelków od aparatury, do których jest podpięty. To pomaga w leczeniu" – powiedziała PAP Paulina Słowianek z Fundacji Małych Serc.

 

Małgorzata Jakiel z CMWŁ dodała, że zapoczątkowana w Danii akcja "ośmiorniczki dla wcześniaków", w niedzielę w Łodzi cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na chętnych czekało kilkadziesiąt kilogramów włóczki i szydełka. Organizatorzy podpowiadali, jak prawidłowo wydziergać przytulankę.

 

"Trwa to około trzech godzin i wymaga precyzji. Ośmiorniczkę robi się szydełkiem przy pomocy najprostszych ściegów, czyli półsłupków. Do jej dziergania używa się specjalnej antyalergicznej, bawełnianej włóczki, która jest bezpieczna dla noworodków. Mają specjalne wypełnienie, główka powinna mieć od 6 do 9 cm, macki po rozwinięciu do 22 cm" – wyjaśniła Słowianek.

 

W niedzielę udało się wydziergać kilkadziesiąt nowych ośmiorniczek, które trafią bezpłatnie do rodziców i wcześniaków z trzech łódzkich szpitali – Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, szpitala im. Madurowicza oraz szpitala im. Rydygiera.

 

W Łodzi do tej pory przekazano blisko 2 tys. ośmiorniczek wykonanych przez wolontariuszy. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Większość Polaków chce elektrowni jądrowej w Polsce. To dla naszego bezpieczeństwa!

Redakcja malydziennik

Dekomunizacja Powązek coraz bliżej! Gdzie trafią szczątki Bieruta?

Redakcja malydziennik

„Nieoficjalne” pismo Watykanu rozważa kapłaństwo kobiet… Czy duch czasów ma zmieniać jasną wolę Jezusa?

Redakcja malydziennik
Ładuję....